Brexit GBPUSD’yi Etkilemeye Devam Eder Mi? 19 Ekim 2016

İstihdam Verileri ve GBPUSD

ONS’nin yayınladığı verilere göre Brexit sonrası İngiltere ekonomisine iyi haberler var. İşsizlik oranı %4.9 ile son 11 yılın en düşük seviyelerine yakın, beklentilere paralel gelirken istihdam oranı %74.5’e yükselerek son 45 yılın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Maaşlar tarafında ise yine beklentileri karşılayan bir rakam karşımıza çıkıyor. %2.3 olarak açıklanan ortalama gelir ve ikramiye endeksi ve işsizlik haklarından yararlanma başvuru sayısındaki değişim 0.7 bin ile beklentilerden iyi gelmesi GBPUSD’deki yükselişe destek oldu ve parite son 8 günün en yüksek seviyelerine yükseldi.

Ancak ardından aynı şekilde sert bir geri çekilmeye şahit olduk ve güne başladığımız seviyelerin hafif altındayız. Brexit kararının negatif etkisi henüz istihdam piyasasında görülmüşe benzemiyor ancak kesin bir çıkarım yapmak için erken olabilir. Yani istihdam tarafında “şimdilik” işler yolunda gibi gözüküyor.

Önemli seviyelerden bahsedecek olursak aşağıda 1.2250 ve 1.2200 sevileri gün içerisinde destek olarak takip edilebilir. Yükselişlerde ise 1.2330 ve 1.24 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Bugün ABD’den inşaat izinleri ve konut başlangıçları açıklanacak ancak gelen verilerin paritelerde sert bir harekete sebebiyet vermesini beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.