Dolar 2.92 Altını Gördü, Gözler ABD’ye Çevrildi

Hafta başında 2.79’lara kadar geriledikten sonra doların gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı değer kazanmaya başlaması ile yönünü yukarı çeviren Dolar/TL, yurt içinde yaşanan siyasal gelişmeler sonrası çok keskin bir yükseliş ile çarşamba günü 2.9750 bölgesi üzerine kadar tırmanıp Mart ayında verdiklerini geri almıştı.

Dün mikrofon başına geçen ve veda konuşmasını yapan Başbakan Davutoğlu sonrası geri çekilme yaşanan kurda 2.90 altı test edilmişti. Bugün ise artık bütün dikkatler ABD’den tarım dışı istihdama çevrilmiş durumda. 2.9200 seviyelerine yakın güne devam eden Dolar/TL’de ortalama saatlik kazançlarda artış yaşanması durumunda yeniden yükselişlerden bahsetmek mümkün olacaktır ancak bununla birlikte istihdam değişiminde de beklentilerin çok fazla altında kalmaması gerekiyor.

Yükselişlerde gözlerimiz yine 2.96 ve 2.9750 bölgelerinde olacak ve bu bölgelerin geçilmesiyle yeniden 3.00’lara doğru bir hareket görebiliriz önümüzdeki günlerde. Geri çekilmelerde ise 2.90 en yakın desteğimiz ve ardından 2.8810 ve 2.86 bölgeleri takip edilebilir. Bütün bunlarla birlikte yine yaşanacak olan siyasi gelişmeler kurun kaderini belirleyecek önemli etkenlerden olacaktır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.