Dolarda Bu Gelişme Bekleniyor – 10 Ekim 2016

Dolar Yükselmeye Devam Eder Mi?

Geçtiğimiz hafta ABD’den açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin ardından gevşeyen ve 3.04 altını test eden Dolar/TL’de yaşanan düşüşün kalıcı olmadığını gördük. Daha önce de söylediğimiz gibi 156 binlik tdi değişimi Fed’i tatmin edebilir ve maaşlar tarafında yaşanan artış da pozitif bir gelişme.

Kısacası bu veriler Dolar/TL’de sert bir düşüşe sebep olacak kadar zayıf değildi. Bir çok kez söylediğimiz gibi, TL’nin üzerinde bir çok negatif risk var. OHAL, Moody’s’in not indirimi, TCMB’nin faiz indireceği beklentileri, Fed’in tam tersine faiz artıracağı beklentileri ve artan jeopolitik ve siyasi riskler Lira’yı son günlerde yeterince yormuş durumda.

Bugün açıklanan ve büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi Ağustos ayında %2.2 artış gösterdi. Gelen verinin etkisi USDTRY’de sınırlı oldu. Son dakikalarda TRY varlıkları üzerindeki baskının artmasından sonra USDTRY’de 3.0750 seviyesi üzerine yükseliş gerçekleşti. Yukarıda 3.08 ve sonrasında 3.09 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Aşağıda ise destek olarak 3.06 ve 3.05 seviyelerini dikkate alacağız.

Bu hafta Çarşamba günü yayınlanacak olan FOMC tutanakları Dolar’ın kaderini belirleyebilir. Aralık ayında faiz artışlarına yönelik gelecek mesajların Dolar/TL’deki hareketliliği artırmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.