Dolar/TL 2017’nin En Düşük Seviyelerinde – 02 Mayıs 2017

Dolar Ne Kadar?

Dolar/TL 3.54 seviyesinin altına gerileyerek 2017 başından beri en düşük seviyelerini gördü. Bugün Türk lirası gibi gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolar karşısında oldukça iyi bir performans sergilediklerini görüyoruz. Dolar/TL %0.60’a yakın bir düşüşle güne devam ederken USDZAR’da düşüşler %1’e USDMXN’de ise %0.20’ye yakın.

Yaşanan düşüşün arkasında net bir sebep yok ancak hem artan risk iştahı ile talep gören TL hem TCMB’nin faiz artırım kararı hem de önemli teknik seviyelerin kırılması diyebiliriz. Geri çekilmenin devam etmesi halinde 3.53 seviyesi geçilirse 3.50’ler oldukça önemli psikolojik destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Yaşanacak olan toparlanmalarda ise 3.55 ve 3.57 bölgeleri direnç konumunda. Özellikle bu hafta ABD’den gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması halinde kurda aşağı yönlü hareket hız kazanabilir.

Yarın 21.00’da Fed’in faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor ve piyasalar da yarın zaten buna bakmayacak. Daha çok Haziran ayına yapılacak atıflar ve verilecek mesajlar doların kaderini belirleyecektir. Kararlar sonrası Başkan Yellen’ın basın toplantısı yapmayacağını da hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.