Dolar/TL 3.55’i mi 3.65’i mi Kıracak? – 23 Mart 2017

Dolarda Son Durum!

Hafta başından beri kabaca 3.60-3.64 bandında sıkışıp kalan Dolar/TL’de ekonomik takvimin son derece sakin olmasından kaynaklı hareketliliğin sınırlı kaldığını görüyoruz. Her ne kadar dolar endeksi üzerindeki baskı devam etse de kur 3.60 desteği altında bir türlü kalıcılık sağlayabilmiş değil.

Bundan sonraki büyük hareket bu iki bölgeden hangisinin kırılacağına bağlı aslında. 3.60’ların kırılmasıyla 3.55’ler, 3.64’lerin kırılmasıyla ise 3.70’ler gündeme gelebilir. Ancak teknik olarak dolar endeksindeki omuz baş omuz formasyonu hayata geçerse Dolar/TL‘de de 3.55’lere doğru bir rahatlama görebiliriz.

dolartl bant

Tabi ki bu tarz düşüşlerin kalıcı olacağını söylemek için çok erken. 3.55 üzerinde kalındığı sürece Fed’in faiz artırım sürecini de göz önünde bulundurduğumuzda orta ve uzun vade için yükseliş trendinin korunmasını bekliyoruz. Diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin bu haftaki performanslarına baktığımızda ise Güney Afrika Randının yükselen altın fiyatlarının da etkisiyle dolar karşısında değer kazanımının devam ettiğini söyleyebiliriz.

Bugün Fed Başkanı Yellen’ın Washington DC’de yaptığı açıklamalarda para politikasına dair önemli yorumlarda bulunmaması ile piyasalarda yine sakin seyrin devam ediyor. Ancak yarın 15.30’da ABD’den açıklanacak olan çekirdek dayanıklı mal siparişleri verisi dolar için kritik olacak. Beklenti altı kalacak veri dolar endeksinde düşüşlere hız kazandırabilir.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.