Dolar/TL Düşer Mi? – 19 Ocak 2017

Dolar/TL İçin Kritik Günler!

Geçtiğimiz hafta 3.94 ile tarihi zirveyi gören Dolar/TL TCMB’den gelen adımlar ve Dolar endeksinin gerilemeye başlamasıyla kademeli bir şekilde 3.72 seviyelerine kadar gerilemişti.

Yeni haftaya 3.72’den merhaba diyen Dolar, TCMB’nin hamlelerinin geçici bir etki yaratması ve devam eden anayasa görüşmelerinin yarattığı siyasi belirsizlik ile düşmeye devam edemedi. Buna rağmen tarihi zirveden uzak bir şekilde 3.75-3.81 bandına oturmuş gibi görünen Dolar/TL dün akşamki FED Başkanı Yellen’ın faiz artırımına işaret eden konuşmasının ardından bir miktar değer kazandı.

Yarın gerçekleşecek olan ABD Başkanlığı devir teslim töreni sonrası Trump’ın yapacağı açıklamalar bize Dolar/TL’de sert hareketler yaşatabilir. Özellikle seçim öncesi dile getirdiği vaatlerle alakalı konuşup konuşmayacağı takip edilecek. Vaatlerin gerçekleştirileceği ve mali teşviklerin hızlandırılacağı yönünde yapacağı açıklamalar Dolar/TL’de yukarı yönlü hareketler getirebilir.

Ayrıca bugün ABD’den oldukça kritik veriler var. 16:30’da açıklanacak inşaat izinleri, Philedelphia İmalat endeksi ve işsizlik değişimi verileri Dolarda sert hareketlilik yaratabilir. Yatırımcıların bu anlarda dikkatli olmasında fayda var.

Kritik seviyelere bakacak olursak; 3.81 üzerinde üzerinde alıcılar devreye girebilir devamında ise 3.83 ve 3.89 seviyeleri takip edilebilir. Düşüşlerde ise 3.78 – 3.75 – 3.70 seviyeleri satıcılar için önem arz ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.