ECB Tutanakları Detayları ve EURUSD

Mart ayında düzenlenen Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları az önce yayınlandı. Hatırlayacağımız gibi bu toplantıda hem faiz indirimine hem de varlık alım programında artışa gidilmişti. Ayrıca Draghi 4 yeni TLTRO’nun da başlatılacağını duyurmuş ve bütün bu kararlarla birlikte euro satışlarını beraberinde getirmişti. Ancak ardından daha fazla faiz indirimine ihtiyaç duyulmadığı söylemi ile piyasaları adeta tepetaklak etmiş ve euronun hızlı bir şekilde değer kazanmasına neden olmuştu.

Toplantı tutanaklarının detaylarına baktığımızda faizlerde yapılan indirimden daha fazla oranda bir indirimin tartışıldığını görüyoruz. Üyeler küresel ekonomik risklerin devam edebileceğine dair endişelerini bildirirken bir yandan da daha fazla mevduat faizi indiriminin banka karlılıkları üzerinde baskı oluşturabileceğine dikkat çekilmiş. Ayrıca üyeler daha güçlü politika tepkisine ihtiyaç duyulduğunu tartışmakla birlikte paket içeriği ile ilgili farklı görüşlerin hakim olduğunu görüyoruz.

Bugün ayrıca ECB üyelerinden de açıklamalar geldi. ECB Başekonomisti Praet, ekonomi üzerinde yeni şokların oluşması halinde yeni önemler alınması gerekebileceğini söyledi. Euro Bölgesi’nde eğer enflasyonun düşük kalırsa bunun ECB’nin aldığı önlemlerin etkili olmadığı anlamına gelmeyeceğini belirtti. 2015’de ECB politikalarının olmaması durumunda enflasyonun çok daha düşük seviyelerde olabileceğine dikkat çekti. Gerektiği takdirde daha fazla parasal genişleme politikasını savunan Praet hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda helikopter para ile ilgili bile olumlu yorumlarda bulunmuştu.

Constancio ise ECB’nin fiyat istikrarını sağlamak için gereken neyse yapacağını dile getirdi ve ekonomik büyümenin sağlanmasında para politikasının yanında maliye politikasının da kullanılması gerektiğinin altını çizdi. Coeure ise ECB’nin oluşan risklere karşı etkin bir şekilde harekete geçtiğini söyledi.

supermario draghiBugün içerisinde de Draghi’nin konuşmalarını takip edeceğiz. Saat 17.00’da mikrofon başına geçmesi bekleniyor Super Mario’nun. EURUSD’ye baktığımızda ise sabah saatlerinde alıcıların devreye girmesiyle 1.1450 seviyelerini test eden parite gelen açıklamalar sonrası aldıklarından fazlasını geri vererek 1.14 bölgesi altına kadar gerilemiş durumda.

Aşağı yönlü hareketin devam etmesi halinde 1.1330 ve 1.1290 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Bu seviyelerde düşüşlere alıcılardan gelen tepkilere hazırlıklı olmakta fayda var. Yukarıda ise bir çok kez altını çizdiğimiz 1.1410 ve 1.1440-50 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz hafta cuma gününden beri 1.1450 – 1.1330 bölgesi bandı arasında bir aşağı bir yukarı hareketine devam ediyor parite şuan için.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.