EUR/USD Üzerindeki Satış Baskısı Devam mı?

Dolar endeksinin 92.00 seviyelerine kadar gerilemesinin ardından toparlanmaya başlaması ve yayınlanan FOMC tutanaklarından çıkan şahin tonda mesajlar sonrası EURUSD üzerindeki baskı sürüyor. Ayrıca son dönemde Fed üyelerinden arka arkaya gelen açıklamaların da Haziran ayında faiz artışlarına işaret etmesi Amerikan Doları’nın değerlenmesine destek oldu.

Ancak bir çok Fed üyesi de Haziran ayını işaret ederken faiz artışlarının gelecek olan verilere bağlı olduğunun da altını çizdi ve yarın ABD’den açıklanacak olan dayanıklı mal siparişleri raporu ve Cuma günü gelecek olan öncü büyüme verileri USD açısından son derece kritik rol oynayacak. Yine Cuma akşamı Fed Başkanı Janet Yellen’ın yapacağı konuşmada para politikası ile ilgili açıklamaları doların kaderine etki edecek olan bir diğer önemli gündem maddesi.

Beklentiden iyi gelecek olan veriler ile Yellen’dan da güvercin tonda açıklamalar gelmezse dolar endeksindeki yükseliş devam edebilir. EURUSD’de 50 günlük hareketli ortalama kırıldıktan sonra düşüşler hız kazanmıştı hatırlayacağımız üzere ve dün de 100 günlük hareketli ortalamanın altına geçilmesi ile satışların devam ettiğine şahit olduk. Parite üzerindeki baskının artması durumunda 1.1100 tamamen çözülürse yeniden 1.10’lara doğru düşüş devam edebilir. Bu bölgeden de 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiğini belirtelim parantez içerisinde.

Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.1260 ve 1.1330 seviyelerinde olacak. Bu seviyelerin geçilmesiyle yukarıda 1.1410 yeniden hedeflenebilir. Bu senaryonun hayata geçebilmesi için ise dolar üzerindeki baskının yeniden artması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.