EURUSD’de Ayılar Hala Sahnede – 27 Aralık 2016

EURUSD Düşmeye Devam Eder mi?

Yeni yıla girmek üzere olduğumuz şu günlerde ayıların euro üzerindeki 42 günlük baskısı tükenmiş değil. An itibariyle Dolar endeksinin 103.08 seviyelerinde seyrettiğini,  EURUSD paritesine baktığımızda ise 1.0440 bölgesinde yoğunlaşmış olduğunu görüyoruz.

Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana düşük işlem hacmiyle birlikte oldukça yatay bir seyir izleyen paritede yeterli toparlanma sinyalleri görülmüyor. Genel teknik göstergeler satış baskısını işaret ediyor. RSI ise toparlanma eğiminin ardından kuyruğu aşağı çevirmiş durumda. Dolar endeksinin güçlü seyretmeye devam etmesi halinde son 14 yılın dip seviyesi olan 1.0350 psikolojik destek seviyesi zorlanabilir. Diğer yandan 1.0510 -1.05 bölgesi çok önemli direnç olarak varlığını koruyor. Paritede toparlanmadan bahsedebilmek için bu bölgenin tam anlamıyla aşıldığını görmek gerek.

İtalyan Monte dei Paschi de Siena Bankası’ndan son gelen açıklamaya göre sermaye ihtiyacı ile ilgili daha önce açıklanan 5 Milyar Euro’luk finansmanın ECB’ye göre 8.8 Milyar Euro olduğu belirtildi. Bu durum bankayı ve İtalyan hükümetini bir miktar daha zorlayabilir ve EURUSD üzerinde negatif bir gelişme olarak belirtilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.