Fed Üyeleri Geceye Damgasını Vurdu – 24 Mart 2017

Haftanın son Asya seansında borsalardaki genel yön pozitif. Çin endeksleri ortalamada %0.60, Japonya Nikkei endeksi %1.00, Avustralya ASX %0.80, Hong Kong HSI endeksi %0.11, Hindistan SENSEX ise %0.44 primli. Diğer yandan Güney Kore KOSPI negatif ayrışarak %0.17 ekside kapandı.

FOMC üyesi ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan yaptığı açıklamada bu sene üç faiz artışının uygun olduğunu, duruma göre faiz artışlarının daha yavaş veya hızlı yapılabileceğini belirtti.

Fed’in bilançosunun küçültülmesinin gelecekte makul bir adım olacağını söyleyen Kaplan, bu sürecin kademeli ve öngörülebilir bir yolla yapılması gerektiğini vurguluyor. Kaplan ayrıca mali reformların büyüme projeksiyonları üzerinde yukarı yönlü etki yaratabileceğini, %2.00 enflasyon hedefine önemli bir ilerleme kaydedildiğini ve ekonominin tam istihdam yaklaştığını ekledi.

Diğer bir FOMC üyesi ve San Francisco Fed başkanı Williams ise 2017’de üç veya daha fazla faiz artışı beklendiğini ve artış hızının verilere bağlı olduğunu açıkladı. ‘Son yıllarda benim için en büyük endişe kaynağı uluslararası risklerdi.’ ifadesini kullanan Williams şu anda risklerin dengeli olduğunu belirtti. Kaplan bu sene FOMC’de oy verme hakkına sahipken Williams değil.

Japonya Merkez Bankası BoJ Başkanı Kuroda da bir konuşma yaptı ve parasal gevşemenin azaltılması için bir neden olmadığını belirtti. Fiyatlarda yukarı yönlü bir hareketlenme yaşandığını dile getiren Kuroda, ‘fakat hala %2.00 enflasyon hedefine önemli bir fark var.’ dedi.

FOMC kararlarıyla birlikte düşmeye başlayan USDJPY bir haftada %2’ye yakın gerileyerek dört ay sonra ilk kez 111.00 seviyesinin altına indi. Son günlerde bir toparlanma çabası var ve grafikte yükseliş sinyali olarak kabul edilen çift dip formasyonu (111.60 – 110.70) görüyoruz.

Formasyonun gerçekleşmesi için 111.60 – 111.50 bölgesinin tam anlamıyla kırılması gerek. Kırılması durumunda 112.50 seviyelerine doğru bir hareket yaşanabilir. Aşağıda 110.70 – 110.50 bölgesinin kırılması durumunda ise ilk aşamada 109.50, sonra da 107.50 seviyelerine doğru geri çekilmeye tanıklık edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.