Fed’in Şahini Mester’dan Önemli Açıklamalar – 22 Mart 2017

Dolar FOMC Cezasını Ödemeye Devam Ediyor

FOMC’nin en şahin üyelerinden Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester verdiği röportajda 2017’de üçten fazla faiz artışı beklediğini belirtti. Ekonomik verilerin güçlü gelmeye devam etmesi durumunda bu sene üçten az faiz artışı olmasının kendisini endişelendireceğini söyleyen Mester, bu sene içinde bilançonun küçültülmeye başlanabileceğini fakat bu konu ilgili görüşmelerin devam ettiğini ve çok fazla detay veremeyeceğini ekledi.

Önümüzdeki sene %2.00’nin biraz üzerinde büyüme performansı bekleyen Mester her para politikası toplantısında faiz artışı beklemediğini ve projeksiyonlarına olası mali destek politikalarını da dahil ettiğini ifade ediyor.

Diğer bir Fed üyesi Boston Fed Başkanı Rosengren ise yaptığı konuşmada konut sektöründeki risklere değindi. Ticari konut sektörünün ısınması potansiyel aşağı yönlü riskleri artırabilir diyen Rosengren, ‘konut sektöründe artan fiyatları sadece faiz oranlarını kullanarak durdurmak çok zor ifadesini’ kullandı.

Gecenin en önemli ekonomik verisi Japonya’dan ticaret dengesi. Şubat ayında mevsimsel etkilerden arındırılmış ticaret fazlası 630.3 milyar yen olarak gerçekleşirken ihracat %11.3 ile beklentiden daha hızlı, ithalat ise %1.2 ile beklentiden daha yavaş artmış. Son yedi yılın en yüksek ticaret fazlası ve global talepteki güçlenme ile Çin Yeni Yılı’nın yarattığı baz etkisine dayandırılıyor.

Geçtiğimiz haftaki FOMC kararları ardından piyasa doları cezalandırmaya devam ediyor dersek hatalı olmaz herhalde. Dolar endeksi altı hafta sonra ilk kez 99.60 seviyesinin altına gerilerken ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.60 seviyelerinden %2.40 seviyelerine geriledi.

Dolar endeksi için 99.50 – 99.00 bölgesi çok önemli bir kalın destek ve önümüzdeki günlerde Başkan Janet Yellen ve diğer FOMC üyelerinden dolara destek verecek yorumlar (bu senenin geri kalanında üç faiz artışı gelebileceğine dair) gelmemesi durumunda bu destek bölgesi zorlanmaya devam edilebilir. Kırılması durumunda ise 98.00 seviyesine kadar çok önemli bir destek göremiyoruz.

Asya borsalarında tamamen kırmızı bir tablo var. Çin endeksleri ortalama %0.50, Japonya Nikkei endeksi %2.00 üzerinde, Güney Kore KOSPI %0.46, Hong Kong HSI %1.20, Avustralya ASX %1.56, Hindistan SENSEX ise %0.73 ekside.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.