FLAŞ! İngiltere’den Kritik Brexit Kararı Geldi! GBPUSD’de Son Durum!

Mahkemeden Kritik Karar!

Ve İngiltere’den faiz oranı kararı öncesi çok daha önemli olan karar açıklandı. Hatırlayacağımız üzere İngiltere Başbakanı Theresa May Brexit sürecini başlatacak olan 50. Maddeye başvuracakları tarihi Mart 2017 olarak açıklamış ve Sterlin/Dolar’da sert bir düşüş yaşanmıştı.

Bugün ise çıkış müzakerelerine parlamento onayı ile mi yoksa direk onay olmadan mı başlanacağı hakkında yüksek mahkeme kararını verdi : Parlamento onayı olmadan Brexit süreci başlamayacak. Bu da Pound için negatif olan “Hard Brexit” senaryosunu azaltıyor ve kararın hemen ardından GBPUSD’de sert bir yükseliş gerçekleşti.

Ancak hükümet tarafından bu karara itiraz gelmesi ile birlikte 5-8 Aralık tarihleri arasında bir mahkeme daha gerçekleşecek ve bu karar da GBPUSD açısından son derece kritik olacak.

Bugün ayrıca İngiltere’den hizmetler PMI verisinin beklentilerin üzerinde artarak 54.5 ile son 9 ayın en yüksek seviyelerine yükselmesi de yaşanan yükselişin arkasındaki bir diğer neden. Teknik olarak baktığımızda 1.2470 ve 1.25 bölgeleri yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.