GBPUSD İyi Verilere Rağmen Düşüşte – 11 Ocak 2017

GBPUSD'de Son Durum!

İngiltere’de büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi Kasım ayında %2.1 ile beklentilerin üzerinde artarken imalat üretimi de %1.3 ile yine beklentilerin üzerinde geldi. Gelen veriler Pound için son derece pozitif ancak GBPUSD üzerindeki baskı bugün devam ediyor.

Saat 17.15’te ise İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in Parlamentoda Hazine Komitesi parlamenterlerine yapacağı konuşma takip edilecek ve bu dakikalarda GBPUSD paritesinde önemli hareketlilikler yaşanabilir. Bu hafta İngiltere Başbakanı May’den gelen açıklamaların “Hard Brexit” ihtimallerini güçlendirmesi Pound’un değer kaybetmesine sebep olmuştu. Pound’da yaşanan değer kaybıyla İngiltere FTSE 100 endeksi de yükselişine devam ediyor.

Aşağıda 1.2080 ve 1.2000 seviyeleri düşüşlerin devam edebilmesi için aşılması gereken son derece önemli yerler. Buraların tamamen geçilmesiyle aşağı yönlü hız kazanabilir. Tabi ki Dolar endeksinin yeniden gücünü toparlayıp yukarı yönlü taarruzuna devam etmesi GBPUSD’de düşüşlere momentum kazandıracaktır. Bu desteklerden gelecek olan tepki alımlarında ise 1.2200 ilk önemli direnç konumunda. Buranın üzerinde 1.2280 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.2420’ler direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.