İngiltere Enflasyon Rakamları, Brexit ve GBP/USD

ONS’nin yayınladığı verilere göre İngiltere’de Nisan ayında enflasyon geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %0.3 artarak beklentilerin altında kaldı. Aylık bazda ise TÜFE yine %0.1 ile beklentilerin altında kalırken, enerji ve gıda fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de yıllık bazda %1.2 ile hayal kırıklığı yarattı. Gelen veriler sterlin için negatif olurken, bu resim de bize İngiltere Merkez Bankası’nın %2’lik enflasyon hedefinden hala çok uzakta olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Detaylara baktığımızda enflasyondan en çok çalanların başında ulaşım, giysi ve ayakkabı fiyatları geldiğini görüyoruz. Enflasyona en pozitif katkıyı veriler ise eğlence & kültür ve ardından gıda ve alkolsüz içecekler. Ancak Nisan ayında hava yolu ulaşımı fiyatlarındaki %14.2’lik düşüşün yaşanan düşüşteki en büyük pay sahiplerden olduğunu söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz sene GBP/USD ‘nin kaderini Fed’in faiz artırım süreci ve İngiltere Merkez Bankası’nın da ( BoE ) faiz artırıp artırmayacağı beklentileri belirlemişti. Bu sene ise Fed faktörü hala geçerli ancak enflasyonda ve maaşlarda beklenen iyileşmenin bir türlü yakalanamaması ile BoE’nin artık yakın zamanda faiz artırmayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Yani bu 2 etkenden biri artık arka plana atıldı ancak Fed’in yanında ikinci etken olarak raporlarımızda sık sık bahsettiğimiz Brexit yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmayacağı belirsizlikleri eklenmiş durumda.

Referandum tarihi 23 Haziran ve GBP/USD ‘de işlem yapan yatırımcıların yalnızca ABD ve İngiltere verilerini değil, Brexit anketlerini ve haberleri takip etmesinde fayda var. Bugün ORB’nin yayınladığı ankete göre AB’de kalalım diyenlerin %55, çıkalım diyenlerin %40 olarak açıklanması sterline pozitif yansıdı ve bunun sabah paritede yaşanan yükselişi tetiklediğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde de AB’de kalalım diyenlerin oranının artış göstermesi GBP/USD ‘de yükselişlere destek olurken, kalalım-çıkalım farkının azalması ile parite üzerinde baskı oluştuğuna şahit olabiliriz. Tabi ki Haziran ayındaki FOMC toplantısını unutmamak gerekiyor.

GBP/USD de önemli seviyelerden bahsedecek olursak geri çekilmelerde aşağıda destek olarak 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının kesiştiği 1.4340 seviyesi takip edilebilir. Dolar endeksindeki toparlanmanın hız kazanmasıyla bu seviye kırılırsa yeniden 1.4050 desteğine doğru düşüş devam edebilir. Yükselişlerde ise 1.4580 ve 1.4650 seviyeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.