Ayılar ve Boğalar Tutanakları Bekliyor!

Son döneme baktığımızda ALTINda bugün sakin bir görünüm var. Sabah saatlerinde ayıların devreye girmesinden sonra 1270 bölgesi altına geri çekilme yaşandı. Öğleden sonra boğaların devreye girmesiyle yükseliş yaşanıyor. Piyasalarda belirsizlik olduğu için paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Özellikle bu gibi dönemlerde dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Bugün ABD’den önemli veriler açıklandı. TÜFE beklentiden iyi %0.4 gelirken, çekirdek TÜFE beklentide %0.2 geldi. Bu verilerden sonra gelen kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi verileri de beklentileri karşıladı. Beklenti üzeri gelen veriler USD için pozitif oldu fakat ALTINda ayılar devreye giremedi. Yarın ise gözler FOMC tutanaklarında olacak.

Tutanaklardan Haziran ayına yönelik bir sinyal çıkması USD için pozitif olur ve sarı metalde geri çekilmeler yaşanabilir. Aksi senaryoda ise detaylardan ileriye dönük yönlendirici bir açıklama gelmemesi durumunda USD satıcıları devreye girebilir. Sarı metalde yükselişlerin iyice momentum kazanabilmesi için 1305 bölgesinin geçilmesi gerekiyor. Yeniden ayı piyasasından bahsedebilmemiz için sırasıyla 1245 ve 1200 bölgelerinin alındığını görmemiz gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.