İngiltere Seçimlerinde Beklenmeyen Sonuç! – 09 Haziran 2017

İngiltere'de Muhafazakarlar Çoğunluğu Kaybetti

Dün düzenlenen İngiltere genel seçimlerinde şu an kadar 650 sandalyeden 646’sının hangi partilere gideceği belli oldu. Şu anki sonuçlara göre Muhafazakarlar 315, İşçi Partisi 261, İskoçya Ulusal Partisi 35, Liberal Demokratlar ise 12 sandalye kazanmış durumdalar.

Yani Muhafazakarlar hükümet kurmak için gereken 326 sandalye çoğunluğunu yakalayamadılar. Sadece Muhafazakarlar değil hiç bir parti tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu elde edemedi. Dolayısıyla da İngiltere’yi bir koalisyon hükümeti bekliyor ve koalisyon için en büyük aday İşçi Partisi – İskoçya Ulusal Partisi (SNP) azınlık hükümeti.

Sandalye sayısını 31 artıran İşçi Partisi seçimlerin bu açıdan galibi. Muhafazakarlar 12 sandalye kaybederken İskoçya Ulusal Partisi 19 sandalye kaybetmiş. Liberal demokratlar ise sandalye sayısını 3 artırmış.

Oy oranı olarak baktığımızda Muhafazakarlar’ın önceki seçime göre oy oranını %5.47 artırarak %42.4, İşçi Partisi’nin %9.63 artırarak %40.8 oranında, İskoçya Ulusal Partisi’nin %1.69 düşüşle %3.05, Liberal Demokratlar’ın %0.6 düşüşle %7.27, UKIP’in ise %10.78 düşüşle %1.86 oranında oy aldığını görüyoruz. Muhafazakarlar en fazla oy alan parti fakat en büyük çıkışı İşçi Partisi yapmış. En fazla güç kaybeden ise UKIP.

Hiç bir partinin tek başında hükümet kurabilecek çoğunluğa ulaşamaması İngiltere’de askıda parlamento olarak adlandırılan durumu ortaya çıkarmış durumda ve piyasalar için en olumsuz senaryo da buydu.

On gün sonra başlaması planlanan Brexit müzakerelerinin artık yeni hükümet kurulana kadar ertelenmesi bekleniyor. Bu arada kimi uzmanlara göre İşçi Partisi – SNP koalisyonu sert Brexit ihtimalini azaltabilir ve daha yumuşak şartlarda bir ayrılık anlaşması çıkarabilir.

Fakat tabi piyasaların ilk verdiği tepki pound açısından negatif. Sonuçlarla birlikte poundda büyük bir çöküş yaşandı. GBPUSD şu anda %2’den fazla aşağıda ve 1.2615 – 1.26 bölgesi en yakın destek. EURGBP ise yükseliş eğiliminde ve şu anda son yedi ayın en yüksek seviyeleri zorlanıyor. 0.8870 en yakın direnç, sonrasında ise 0.90 seviyesi var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.