İngiltere’de Enflasyon %1.2’e Yükseldi – 13 Aralık 2016

GBPUSD'de Yükseliş Sürer mi?

Brexit referandumunun ardından enflasyonda beklenen gerçekleşiyor ve yükseliş daha net bir şekilde kendini göstermeye başlıyor. Bugün yayınlanan Kasım ayı enflasyon raporuna göre İngiltere’de yıllık enflasyon %0.9’dan %1.2’ye yükselerek son iki yılın en yüksek seviyelerine tırmandı. Çekirdek enflasyon ise %1.2’den %1.4’e yükseldi. Her iki rakam da beklentiden daha yüksek.

Diğer yandan üretici enflasyonu açısından önemli bir gösterge olan ÜFE girdi endeksindeki artış %-1.1, ÜFE çıktı endeksindeki artış %0.0, konut fiyat endeksindeki artış ise %6.9 ile beklentilerin altında kaldı. Perakende fiyat endeksi ise piyasa %2.1 beklerken %2.0’den %2.2’ye tırmandı.

Kaynak: ONS

Detaylara baktığımızda neredeyse bütün kalemlerde önceki yılın aynı dönemine göre yukarı yönlü bir hareket görüyoruz. En büyük iyileşme ve enflasyona en büyük katkı ulaşım kaleminden. Geçtiğimiz sene Kasım ayında enflasyondan 0.3 yüzde puan çalan ulaşım kalemi geçtiğimiz ay 0.4 yüzde puana yakın bir katkı sağlamış. Yani %1.2’lik enflasyonun üçte biri petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle ulaşım kategorisine ait. Diğer yandan gıda ve alkolsüz içecekler kalemi yaklaşık 0.2 puan çalarak enflasyon üzerinde en fazla baskı yaratan kalem olmuş.

Aylık bazda ise en büyük katkı kıyafet ve ayakkabı kaleminden. Onu eğlence ve kültür kalemi ile ulaşım kalemi takip ediyor. Öte yandan gerileyen alkol ve tütün kalemi aylık enflasyondan en fazla çalan kalem olarak ön plana çıkıyor.

BIS verilerine göre pound Brexit öncesi seviyelerine göre %10 üzerinde aşağıda ve bunun ithalat fiyatları üzerinden önümüzdeki aylarda enflasyonda yukarı yönlü baskı yaratmaya devam etmesi bekleniyor. Piyasadaki genel görüş 2017’de enflasyonun BoE’nin hedefi olan %2.0 seviyesini aşacağı yönünde.

BoE büyümeye katkı için enflasyon hedefini ikinci plana itebileceğini ima etmişti fakat buna uzunca bir süre tahammül etmeyecektir. Büyümenin %2.0 üzerinde kaldığı, işsizlik oranında yukarı yönlü kalıcı bir yükselişin yaşanmadığı ve enflasyonun hedefin üzerinde devam ettiği bir ortamda BoE faiz artışlarını değerlendirmeye alacaktır. Bu ortamın oluşması ise 2017 içinde çok da imkansız görünmüyor.

Kasım ayı enflasyon raporunun ardından sterlin dolar karşısında son bir haftanın en yüksek seviyelerine tırmandı. 1.2550 – 1.2520 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece GBPUSD’de daha yukarılar için iştahın devam edebileceğini düşünüyoruz. 1.2850 – 1.28 bölgesi 1.30’lar öncesi çok önemli bir engel. Yani ilk aşamada 1.28 seviyeleri, bu bölgenin aşılması durumunda ise 1.30’lar test edilebilir. Diğer yandan 1.2550 – 1.2520 destek bölgesinin kırılması durumunda satıcılar kontrolü tekrar ele alabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.