İngiltere’de Hizmetler Sektöründen de Kötü Haber

Japonya, İsviçre, Fransa ve Almanya’da piyasaların kapalı olduğu haftanın dördüncü işlem gününde İngiltere’den hizmetler PMI verisini takip ettik. Bildiğimiz gibi hizmet sektörü İngiltere ekonomisinin önemli bir bölümünü oluşturuyor ve bu yüzden gelen veri sterlin açısından son derece önemliydi. Son 3 yılın en düşük seviyelerine gerileyerek 52.3 ile beklentiden kötü gelen veri açıkçası hayal kırıklığı yarattı.

50.0 üzerinde kalınması bildiğimiz gibi sektörde büyümeye işaret etse de yaşanan kötüleşmenin faturası yine Brexit belirsizliklerine kesilmiş durumda. İmalat ve inşaat PMI verilerinden sonra hizmetler sektöründe de yaşanan kötüleşme açıkçası ekonomi için iyiye işaret değil ve hizmetler sektörünün ekonominin yaklaşık %80’ini oluşturduğunu düşünürsek ikinci çeyrek büyüme tahminlerinin negatif etkilenebileceğini söyleyebiliriz.

GBPUSD gelen verilerin ardından fazla etkilenmezken, 1.4470 desteğinden alıcıların devreye girmesiyle bir miktar toparlandıktan sonra 1.45 bölgesinden yeniden tepki olarak aldıklarından fazlasını geri verdi. Toparlanmaların devam etmesi durumunda 1.45 bölgesi tamamen geçilirse 1.4580 ve 1.4650 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.4400 ve 1.4360 seviyeleri en yakın desteklerimiz. 1.4580 altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.