İşsizlik Oranı ve Dolar Aynı Kaderi Paylaşıyor – 17 Ekim 2016

Yeni Haftada Hem Dolar Hem İşsizlik Yükseldi

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Temmuz ayında işsizlik oranı %10.7’ye yükselerek son 5 ayın en yüksek seviyelerine tırmandı. 2015’in aynı dönemine göre işsiz sayısı 354 bin atarak 3 milyon 324 bin kişi olarak gerçekleşti.

İş gücüne katılım oranı %0.3 artış göstererek %52.7 oldu ve istihdam oranı da %0.2’lik azalış gerçekleştirerek %47 oranında gerçekleşti.

Kaynak: ntv.com
Kaynak: ntv.com

Dolar endeksindeki yatay seyre rağmen Dolar/TL de haftaya yükselişle başladı ve bu hafta içeride takip edilecek en önemli gelişme TCMB’nin faiz oranı kararı… Faiz indirimlerinin devam edeceği beklentisi TL üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Kurda 3.1120’ler tüm zamanların rekoru… Yani yükselişlerin devamı halinde buranın kırılması ile yeni rekorlar gelirse 3.12 ve 3.13 psikolojik dirençlerini takip edilmesi gerek demekten başka bir şey söyleyemiyoruz.

Aksi senaryoda Dolar tarafında bir değer kaybı yaşanır ve içerideki tansiyon ve belirsizlikler biraz daha azalır ise sırasıyla 3.07, 3.06 ve 3.04 bölgelerinden yaşanacak olan düşüşlere alıcılardan tepki gelebilir…

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.