Pounda Yeni Bir Brexit Darbesi – 16 Ocak 2017

Pound Düşmeye Devam Eder mi?

İngiltere Başbakanı Theresa May’in yarın Brexit ile ilgili yapacağı konuşmanın ülkeyi AB Gümrük Birliği’nden ayrılmaya hazırlayacağı yönde olacağı haberleri ile GBPUSD haftaya 1.20 altında, EURGBP 0.88 üzerinde, GBPTRY ise 4.50 altında başladı.

İngiltere basınında yer alan haberlere göre May, sınırların kontrolünü ve denetimini ele almak ile Gümrük Birliği’nde kalmak seçenekleri arasından birincisini tercih etmeye çok daha yakın ve yarınki konuşması da bu çerçevede olacak.

Gümrük Birliği’nde kalmaması İngiliz şirketlerinin şu an olduğu gibi AB’ye tarifsiz ürün ve hizmet ihraç edemeyeceği anlamına geliyor. Referandumdan sonra piyasaların takip ettiği konu İngiltere’nin AB’den çıkarken şu anki ticaret ayrıcalıklarını koruyup koruyamayacağıydı.

İngiltere’nin AB piyasasına olan erişiminin devam etmesi yumuşak çıkış, Gümrük Birliği dışında kalması ise sert çıkış olarak nitelendiriliyordu ve şu anki hava sert çıkışın daha yüksek bir ihtimal olduğu yönünde. Bu da pound için en karamsar senaryolardan birini hayata geçirebilir.

Bu hafta İngiltere’den istihdam ve enflasyon gibi çok önemli veriler açıklanacak fakat Theresa May’in yarın yapacağı konuşma diğer tüm veri ve gelişmeleri gölgesinde bırakmış durumda. Beklendiği gibi sert çıkış çerçevesinde bir konuşma yapması GBPUSD’de daha da aşağıları getirebilir. Diğer yandan sürpriz bir şekilde basında yer alan haberlerin aksine bir konuşma ise büyük bir pound rallisine neden olabilir.

1.2080 – 1.2050 bölgesi en yakın direnç. Kırılması durumunda daha yukarıda 1.2120 ve 1.22 seviyeleri direnç olarak ön planda. Yarın May’in beklenen sert çıkış konuşmasını yapmaması durumunda bu seviyeler kolayca geçilebilir. Diğer yandan İngiltere’yi Gümrük Birliği’nden ayrılmaya yönelik bir konuşma kademeli olarak 1.15 seviyelerine düşüş hareketini başlatabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.