Günlük Ekonomik Takvim – 16 Ocak 2017

Bugün Forex Takviminde Ne Var?

Haftanın ilk işlem gününde ABD’de Martin Luther King günü dolayısıyla piyasalar kapalı olacak. Bu yüzden özellikle öğleden sonra hacimsiz bir gün bizleri bekleyebilir. Tabi ABD piyasasının kapalı olması ekonomik takvimde veri olmadığı anlamına gelmiyor. İşte bugünün öne çıkan veri ve gelişmeleri;

10.00’da Türkiye’den bütçe dengesi ve işsizlik oranı (önceki veri %11.3) açıklanıyor. Ancak gelecek olan verilerin USDTRY üzerinde son derece sınırlı etki yaratmasını bekliyoruz. Son zamanlarda USDTRY’ye daha çok siyasi ve jeopolitik gelişmeler yön veriyor.

13.00’da Euro Bölgesi’nden ticaret dengesi (23.2 milyar euro) açıklanacak. Bu verinin de EURUSD’de önemli bir hareketliliğe sebep vermesini beklemiyoruz.

21.30’da İngiltere Merkez Bankası BoE Başkanı Carney Londra’da bir üniversitede konuşma yapacak. Konuşmanın başlığından Carney’in para politikasına değinebileceğini anlıyoruz. Dolayısıyla da pound paritelerine hareket getirebilecek bir konuşma ve pound işlemi olanların takip etmesi gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.