TCMB Bugün Ne Yapar? – 26 Nisan 2017

TCMB'den Beklentiler Ne Yönde?

Bugün tüm gözler saat 14.00’da gelecek olan TCMB kararlarına çevrilmiş durumda. Merkezden beklentiler ise karışık diyebiliriz. Şuan faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini %7.25, politika faizini %8 ve koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini %9.25 seviyesinde tutan TCMB geç likidite penceresi faiz oranını %11.75 seviyesinde tutuyor. 12 Ocak’tan bu yana haftalık repo ihalesi açmayan TCMB zaten politika faizini kullanmıyor ve bankaları gecelik borç verme faizi ve geç likidite penceresine yönlendirerek fonlama maliyetlerini yukarı çekiyor.

Geçtiğimiz toplantıda geç likidite penceresinde 75 baz puanlık bir artırıma giden TCMB’den genel beklenti faizlerin değiştirilmeyeceği yönünde olsa da tekrar geç likidite penceresinde 50 veya 75 baz puanlık faiz artırımı beklentileri de yok değil. 16 Mart’taki faiz artırımı sonrası ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin %11.50 seviyelerine dayandığını görüyoruz ve enflasyonun çift hanelere yükselmesine karşı sıkı duruşu korumak isteyen TCMB geç likidite penceresinde tekrar faiz artırımına gidip kendine biraz daha alan yaratabilir.

tcmb ağırlıklı ortalama
TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti

Doların global bazda değer kaybetmesi ve Fransa seçimleri sonrası artan risk iştahı ile gelişen ülke varlıklarına olan talebin artması Dolar/TL’de 3.57’lere kadar bir geri çekilmeye sebep oldu. TCMB’den gelecek olan faiz artırımları kurlarda yaşanacak olan yükselişleri sınırlayabilir ve aşağı yönlü fiyatlamaları destekleyebilir. Aksi takdirde toplantı pas geçilirse bir miktar toparlanma görmemiz mümkün.

Önemli seviyelerden bahsedecek olursak Dolar/TL’de 3.60 ve 3.62 seviyeleri şuan için en yakın direnç konumunda. Aşağıda ise 3.57 desteğinin kırılmasıyla 3.55’ler gündeme gelebilir. Euro/TL’de de aşağıda destek olarak 3.88, yukarıda ise direnç olarak 3.95 seviyeleri kritik.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.