Yeni Başkandan Alışılagelmedik Açıklamalar – 18 Ekim 2016

Avustralya Merkez Bankası Faiz İndirecek mi?

Avustralya Merkez Bankası RBA’nın çiçeği burnunda başkanı Philip Lowe, Sydney’de bir konuşma yaptı. Bu sene iki kere faiz indiren RBA’nın indirimlere Lowe başkanlığında da devam edip etmeyeceği merak ediliyor piyasalar tarafından.

Lowe faizlerin zaten oldukça düşük olduğunu ve ekonominin makul bir performans sergilediğini söyledi ve faizlere karar verirken istihdam piyasası ile finansal sistemin istikrarını gözettiklerini belirtti. Enflasyonun çok düşük olup olmadığını değerlendirirken de kamu çıkarını dikkate almaları gerektiğini ifade eden Lowe, enflasyonu hedefe çıkarma ile hane halkının finansal durumu arasında bir denge kurmak zorundayız dedi.

Lowe ayrıca kurlar ve faizlerin şu anda ekonomi için uygun seviyelerde olduğunu fakat Avustralya Doları’nda daha fazla yükselişin ekonomideki dengelenme sürecini karmaşıklaştırabileceğini belirtti. Lowe’dan gelen açıklamalar selefi Stevens’a göre alışılagelmedik ve sanki biraz daha şahin tonda. RBA’nın tek görevinin enflasyonu hedefe yükseltmek olmadığını ve şu andaki şartlarda faizlerin daha fazla indirilmeyeceğini ima ediyor.

Bu sene gelen iki faiz indiriminin en önemli nedeni düşük enflasyondu. Üçüncü çeyrek enflasyon raporu tam bir hafta sonra yayınlanıyor ve enflasyonun %3 – %2 hedefinin altında seyretmeye devam etmesi RBA’dan yeni faiz indirimleri getirebilir fakat bunu Lowe konuşmasından önceki güvenle söyleyemiyoruz.

AUDUSD göreli şahin yorumlar sonrası yükseliyor ve Avrupa seansı başlarken son iki haftanın en yüksek seviyelerinde. Geçtiğimiz hafta paylaştığımız üçgen formasyonu hala geçerli ve üçgenin desteğinden gelen toparlanma ile birlikte şu anda direnç hattına doğru bir hamle var. Fakat bu üçgenin yukarı yönlü kırılmasıyla başlayabilecek olan yukarı yönlü harekete şüpheyle bakıyoruz. 0.80 – 0.78 bölgesinde doğru yükselişlerin hala satış fırsatı sunmasını bekliyoruz. Şu an en yakın direnç 0.7720 – 0.77 bölgesi. 0.7650 bölgesi ise en yakın destek.

Gecenin diğer bir önemli hareketi GBPUSD’de yaşandı. Dün bahsettiğimiz 1.2270 direncinde son bulan 100 pipslik yükselişin  nedeni henüz net değil. 1.2270 direnç bölgesinin aşılmasıyla birlikte önce 1.2330 sonra da 1.25 seviyelerine doğru bir yükseliş gelebilir. Diğer yandan 1.2220 en yakın destek fakat satış baskının tekrar güçlenmesi için kırılması gereken destek 1.2130 bölgesi diye düşünüyoruz.

Asya borsalarında bugünün rengi yeşil. Çin endekslerinde %1.3 üzerinde prim varken Japonya Nikkei %0.24, Avustralya ASX %0.41, Hong Kong HSI %1.46, Güney Kore KOSPI %0.63 artıda kapandı. Piyasalar gün içinde İngiltere ve ABD’den gelecek olan enflasyon verilerini takip ediyor olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.