Brexit Belirsizliği Sterlin’de Oynaklığı Artırıyor

Brexit konusunda henüz somut adım atılabilmiş değil. Dün piyasalara önemli bir haber düştü. Haberde iki tarafında anlaşmayı yıl sona kadar sağlayabileceği ve İngiltere’nin serbest rekabet konusunda taviz vermesine karşılık AB’den balıkçılık konusunda esneklik göstermesini istediği belirtildi. Fakat bu haber doğrulanabilmiş değil ve Brexit’in son tarihi olan 31 Aralık’a çok az bir süre kaldı. Piyasalar artık açıklama ve haber metinlerinden ziyade güçlü adımlar bekliyorlar. Bu sayede paritede yükseliş hareketleri sınırlı kalıyor.

Teknik olarak;

1.3400 direncinin aşılamaması sonrası geri çekilmenin yaşandığını ve 1.3300 desteğine ulaşıldığını takip ediyoruz. Mevcut gelişmelere bağlı olarak oynaklığın artabileceği uyarısında bulunalım. Somut adımların atılamaması ya da negatif gelişmelerin yaşanması durumunda 1.3300 desteğinin kırılabileceğini ve bu sayede 1.3200 – 1.3170 bölgesinin hedef konumuna yerleşebileceğini not edelim.

Paritede yükseliş hareketinin yaşanması adına 1.3400 direncinin üzerinde fiyatlamaların oluşması gerekiyor. Bu hareketi temel dinamiklerin desteklemesi gerekir. Yani görüşmelere yönelik pozitif haber akışı ya da adımların görülmesi ana şart… Bu sayede 1.3480 direnci ilk izleyeceğimiz seviye olsa da 1.3530 direncini de izlemeye başlayacağız.

Görüşmelere yönelik belirsizliğin bir hayli yüksek olması nedeniyle paritede ön görülebilirliğin düştüğü bir döneme giriyoruz. Oynaklığın artması sürpriz olarak değerlendirilmemeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.