07.01.2020 Günlük Bülten

Piyasaların gündeminde orta doğu odaklı sorunların olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. İranlı General Kasım Süleymani’nin ölümünün sonrasında tarafların karşılıklı açıklamalarıyla piyasalardaki tedirginliğin devam ettiğini görmekteyiz. Hamaney’in askeri danışmanı Dehkan’ın, “Savaşı ABD başlattı. Bu savaşın sona ermesi için karşı taraftan Kasım Süleymani öneminde birinin kaybı olması gerekmektedir.” açıklamasının önemli olduğunu söyleyelim. Veri açısından TSİ 13:00’de Euro Bölgesi tarafından Tüketici Fiyat Endeksi verisini ve akşam saatlerinde ABD tarafından İmalat PMI verisini takip edeceğiz.

EURUSD

ABD-İran arasındaki gelişmelerden sonra aşağı yönlü hareketlilikler gördüğümüz parite tarafında Euro Bölgesi’nden gelen pozitif Hizmet PMI rakamlarıyla yukarı yönlü hareketlilikler gördük. Gün içerisinden gelecek veri akışını takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, 1.1100 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı sürece pozitif görünümün devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu senaryoda 1.1190 ve 1.1210 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Euro varlıklarının değer kaybetmesi halinde 1.1170 ve 1.1145 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. 1.1145 seviyesinin altındaki fiyatlamalarda satışın ivmeleneceğini düşünebiliriz.

GBPUSD

Orta Doğu odaklı fiyatlamaların GBPUSD paritesinde de devam ettiğini görmekteyiz. Avrupa tarafından gelen Hizmet PMI verisi sonrasında nispeten yükselişler gördüğümüz parite için gün içerisinde gelecek veri akışını dikkatle takip edeceğiz. Teknik açıdan bakacak olursak, yukarı yönlü hareketlilikler olması halinde 1.3180 ve 1.3215 seviyelerinin direnç olacağını düşünmekteyiz. ABD-İran arasındaki sorunlar sebebiyle paritenin düşmeye devam etmesi durumunda 1.3130 ve 1.3090 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz.

USDTRY

Açıklanan enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin üzerinde olmasının yanı sıra Libya ve Suriye merkezli gelişmelerin TL varlıkları üzerindeki etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Teknik açıdan bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliklerin devam etmesi halinde 5.9840 ve 6.0250 seviyelerini direnç olarak izleyeceğiz. Psikolojik 6.0000 seviyesinin üzerindeki fiyatlamalar olması halinde yukarı yönlü hareketliliğin ivmeleneceğini düşünmekteyiz. Satıcılı seyir olması halinde 5.9250 ve 5.9050 destek seviyelerine kadar düşüşler görebiliriz.

ALTIN

Küresel taraftaki gelişmelerden kaynaklı olarak güvenli liman olan emtiada sert yükselişler görmekteyiz. Dün gelen pozitif PMI rakamlarıyla bir miktar soluklanma gördüğümüz emtia için küresel taraftaki risklerin devam ettiğini söyleyebiliriz. Teknik olarak bakacak olursak, tedirginliğin devam etmesi durumunda 1572 ve 1579 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Olası geri çekilmelerde 1563 ve 1552 seviyelerinin fiyatlamalara destek olacağını düşünmekteyiz.

BRENT PETROL

ABD ile İran arasındaki gerginliğin emtiadaki fiyatlamalara etki ettiğini görmekteyiz. 70 $ seviyelerine kadar yükselişler gördüğümüz emtianın bu bölgede dirençle karşılaştığını görmekteyiz. Başta ABD-İran arasında yaşanan gerginlik olmak üzere diğer küresel unsurlardan gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. Seviye açısından bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi durumunda 68.70 ve 69.25 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Geri çekilmelerin devam etmesi halinde 67.75 ve 67.20 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.