08.01.2020 Günlük Bülten

Ortadoğu merkezli gelişmelerin piyasanın gündeminde olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz. ABD’nin İran Devrim Muhafızları’na bağlı Irak Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesi ile başlayan gerilimin İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun ABD üslerine balistik füze saldırılarıyla saldırmasıyla sürdüğünü görmekteyiz. İran tarafının, ABD’nin bu saldırıya cevap vermesi halinde karşılığını daha sert alacağını ifade etmesi dikkat çekici bir risk unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Gün içinde veri açısından, Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam datasının öncüsü olan ADP datasını ve akşam saatlerine doğru Ham Petrol Stokları verisini takip edeceğiz.

EURUSD

Ortadoğu bölgesinde yaşanan gelişmelerin paritede satıcılı seyri sağladığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz gün Avrupa cephesinden gelen Hizmet PMI rakamlarının beklenenin üstünde gelmesi ile paritede bir miktar yukarı yönlü hareketlilikler görmemizi sağladı. Günün ikinci yarısında gelecek ADP verisini takip edeceğiz. Teknik olarak bakacak olursak, aşağı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 1.1145 ve 1.1135 destek seviyelerini takip edeceğiz. Euro varlıklarına olan talebin artması halinde 1.1160 ve 1.1172 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz.

GBPUSD

Piyasanın odağında olan Ortadoğu eksenli fiyatlamaların GBPUSD paritesinde de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Brexit konusundaki haber akışlarının şimdilik geri planda olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa tarafından gelen pozitif Hizmet PMI rakamlarıyla paritede bir miktar alış görmüş olmamıza rağmen ABD-İran sorunlarından kaynaklı olarak aşağı yönlü hareketliliğin devamı gelebiliriz. Seviye olarak bakacak olursak, aşağı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 1.3115 ve 1.3090 seviyelerinin destek olabileceğini bekleyebiliriz. Olası yukarı yönlü hareketliliklerde ise 1.3150 ve 1.3175 direnç seviyelerine kadar yükselişler izleyebiliriz.

USDTRY

Yurt içinde açıklanan enflasyon rakamları ve Libya merkezli konuların gündemde olduğunu söyleyebiliriz. Psikolojik 6.0000 seviyesinin hemen altında fiyatlamalar gördüğümüz USDTRY paritesi için bu seviyenin kritik önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi halinde alım iştahının artabileceğini söyleyebiliriz. 6.0000 seviyesinin öncesinde 5.9840 direnç seviyesi ve yukarıda 6.0250 direnç seviyelerini takip edeceğiz. TL varlıklarının değer kazanması halinde 5.9620 ve 5.9450 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler görebiliriz.

ALTIN

Ortadoğu eksenli hareketliliklerin emtiada sert yükselişlere sebep olduğunu görmekteyiz. ABD-İran arasındaki gerilim başta olmak üzere diğer küresel risk unsurlarından gelecek haber akışlarını takip edeceğiz. İran’ın, ABD üslerine yaptığı balistik füze saldırısıyla gece saatlerinde yukarı yönlü hareketliliğine devam eden emtianın 1600 seviyesinin hemen altında fiyatlamalar görmekteyiz. Bu seviyenin üzerine geçilmesi durumunda 1610 ve 1625 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Tansiyonun azalması halinde 1578 ve 1555 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler izleyebiliriz. Emtiada volatilitenin küresel hareketlilikten dolayı yüksek olabileceğini söyleyelim.

BRENT PETROL

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin petrol fiyatlarında da sert hareketliliğe yol açtığını söyleyelim. Bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip edeceğiz. Gün içerisinde Ham Petrol Stokları verisini dikkatle takip edeceğiz. Teknik açıdan bakacak olursak, petrole olan talebin artması durumunda 69.25 ve 69.80 $ direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Olası düşüşlerde 68.70 ve 68.08 $ seviyelerinin fiyatlamalara destek olmasını bekleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.