13.01.2020 Günlük Bülten

Geçtiğimiz hafta açıklanan Tarım Dışı İstihdam datası piyasalarda Amerikan Doları aleyhine bir hareketlilik görmemizi sağladı. ABD-İran arasındaki gerilimin piyasalarda etki etmeye devam ettiğini görmekteyiz. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in basın toplantısını izledik. İran’a bazı yatırımlar uygulanacağını ifade ettiler. 15 Ocak’ta yapılması beklenen 1.faz anlaşmasının da piyasalarda fiyatlamalara neden olabileceğini ifade edelim. Yurt içi tarafta Libya odaklı gelişmeleri takip edeceğiz. Libya’nın doğusunu kontrol eden General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ateşkes çağrısını reddetmesi dikkatleri çeken unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Veri açısından, öğle saatlerinde İngiltere tarafından gelecek veri akışlarını takip edeceğiz.

EURUSD

Geçtiğimiz Cuma günü ABD tarafından gelen olumsuz data sonrasında yukarı yönlü hareketlilikler gördüğünüz paritede 1.1100 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlandığı taktirde yukarı yönlü hareketlilikler görebiliriz. ABD-İran arasındaki geriliminden gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. Veri açısından bakacak olursak, yukarı yönlü hareketliliklerin devamı halinde 1.1140 ve 1.1155 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz. Euro varlıklarına olan talebin azalması durumunda 1.1112 ve 1.1095 destek seviyelerini izleyeceğiz.

GBPUSD

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indireceğine dair söylemleri Sterlin varlıkları üzerinde baskı yaratmaktadır. Brexit konusundaki belirsizliklerin de bu satıcılı seyri desteklediğini görmekteyiz. Anlaşmalı bir Brexit taslağı Avam Kamarası’ndan geçse de AB ile özellikle geçiş dönemi konusundaki anlaşmazlıklar sürüyor. Seviye olarak bakacak olursak, Sterlin varlıklarındaki talep daralmasının devam etmesi halinde 1.3000 seviyesinin kritik destek olabileceğini söyleyebiliriz. Bu seviyenin altına geçilmesi durumunda 1.2965 destek seviyesine kadar satıcılı seyir devam edebilir. Olası yükselişlerde 1.3050 ve 1.3090 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Yükseliş momentumundan bahsedebilmemiz için 1.1090 seviyesinin üzerinde kapanışlar aramaktayız.

USDTRY

Libya merkezli gelişmeler devam etse de Tl varlıklarında son günlerde pozitif bir havanın hakim olduğunu görmekteyiz. Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İtalya Başbakanı ile yapacağı görüşmelerin fiyatlamalar açısından önemli olduğunu ifade edelim. Öte yandan bu hafta içerisinde gerçekleştirilecek olan TCMB toplantısına yönelik beklentilerde gündemimizde olacak. Seviye olarak bakacak olursak, Tl varlıklarına olan talebin devam etmesi halinde kritik 5.8500 destek seviyesini takip edeceğiz. Bu seviyenin altına sarkmalar olması durumunda 5.8250 destek seviyesine kadar düşüşler görebiliriz. Yukarı yönlü hareketliliklerde 5.8825 ve psikolojik 5.9000 seviyelerini direnç olarak görebiliriz. 5.9000 seviyesinin üzerinde kapanışlar olması durumunda alıcı seyrin ivmeleneceğini düşünebiliriz.

ALTIN

ABD-İran arasındaki gerilimindeki tansiyonun bir miktar düşmesi ile emtia üzerinde satışların meydana geldiğini görmekteyiz. Negatif gelen Tarım Dışı İstihdam verisi ile emtiada bir miktar yükselişler görmekteyiz. Küresel aktörlerden gelecek gelişmeleri takip ederek emtiada yön arayacağız. Güncel görünüme baktığımızda, Ortadoğu tansiyonunun azalması halinde 1553 ve 1548 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlilikler olması durumunda 1561 ve 1567 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Gerek Ortadoğu’daki gerginliğin azalması olsun gerek ise gelen petrol stokları ile sert bir satış etkisi altında kalan emtia için 65 $ seviyesinde fiyatlamalar görmekteyiz. Bu seviyenin üstünde kalıcılık sağlanması halinde 65.60 $ ve 65.90 $ direnç seviyelerini takip edeceğiz. Ortadoğu’daki tansiyonun azalmaya devam etmesi durumunda emtiada 64.60 ve 64.15$ destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.