14.01.2020 Günlük Bülten

Geçtiğimiz gün İngiltere tarafından gelen negatif veri akışını takip ettik. Sterlin varlıkları üzerinde baskı yaratan bu veriler sonrasında Ocak ayı sonlarında İngiltere Merkez Bankası’nın yapması beklenen toplantıda faiz indirme ihtimalinin arttığını söyleyebiliriz. ABD-İran arasındaki gerilimde hafta başlangıcı itibarıyla ılımlı bir havanın olduğunu söyleyebiliriz. ABD’nin Çin ile imzalaması beklenen faz-1 anlaşmasınında piyasalardaki olumlu havaya destek olduğunu söyleyebiliriz. Yurt içi tarafta Perşembe günü yapılması beklenen PPK Toplantısı’nı takip edeceğiz. Veri açısından gün içerisinde TSİ 16:30’da ABD tarafından gelecek TÜFE verisini takip edeceğiz.

EURUSD

Ticaret Anlaşması’ndan gelen haber akışı ile pozitif eğilim gösteren parite için gün içerisinde ABD tarafından gelecek veri akışının önemli olduğunu söyleyebiliriz. Teknik açıdan bakacak olursak, 1.1100 üzerinde fiyatlamaların kalıcı olması halinde pozitif eğilimin baskın olabileceğini düşünebiliriz. Bu senaryoda 1.1170 ve 1.1184 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz. Satıcılı seyir halinde ise 1.1115 ve 1.1105 destek seviyelerini izleyeceğiz. Bu destek seviyelerinin altında satıcılı seyrin momentum kazanabileceğini düşünebiliriz.

GBPUSD

İngiltere’de geçtiğimiz gün açıklanan veri akışındaki negatif görünümün Sterlin varlıkları üzerinde baskı yarattığını söyleyebiliriz. Bu negatif görünüme istinaden ay sonu yapılması beklenen toplantıda faiz indirim ihtimalinin arttığını görmekteyiz. Seviye açısından bakacak olursak, Sterlin varlıklarındaki baskının devam etmesi halinde 1.2960 ve 1.2925 destek seviyelerine kadar satıcılı seyir izleyebiliriz. Olası yükselişlerde ilk olarak 1.3000 seviyesinin üzerinde kapanışlar aramaktayız. Bunun olması halinde 1.3025 ve 1.3045 direnç seviyelerinin test edilmesini bekleyebiliriz.

USDTRY

Libya merkezli gelişmelerin fiyatlamalara etki ettiği USDTRY paritesinin 5.8500-5.8800 seviyelerinin arasında bant hareketi yaptığını görmekteyiz. Jeopolitik ve siyasi riskleri dikkatle takip edeceğimiz parite için teknik seviyelerden bahsedecek olursak, Tl varlıklarındaki pozitif havanın devam etmesi durumunda bandın alt seviyesi olan 5.8500 ve 5.8240 destek seviyelerini takip edeceğiz. Kur tarafındaki tedirginliğin artması halinde 5.9160 ve 5.9430 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz.

ALTIN

Küresel anlamda risk unsurlarındaki ılımlı havanın etkisiyle 1600 seviyelerini test eden emtianın kademeli olarak satış temposuna girdiğini görmekteyiz. ABD-İran arasındaki gerilimdeki şiddetin bir miktar azalması ve ABD-Çin arasındaki faz-1 anlaşmasının yarın imzalanacak olması bu satış temposunu destekleyen gelişmeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Seviye olarak bakacak olursak, satış temposunun devam etmesi halinde sırasıyla 1535 ve 1529 destek seviyelerinin test edilebilmesini bekleyebiliriz. Bu destek seviyelerinin altına sarkmalar olması halinde satıcılı seyrin ivme kazanabileceğini söyleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketliliklerde 1544 ve 1549 direnç seviyelerini takip edeceğiz.

BRENT PETROL

Ortadoğu merkezli gelişmelerin fiyatlamalara etki ettiğini emtia için ABD-İran arasındaki gerginlikten dolayı 71$ seviyelerine kadar fiyatlamak gördük. Gerilimin azalması ile düşüşe geçen emtia için teknik seviyelerden bahsedecek olursak, aşağı yönlü hareketlilikler 64.05 $ ve 63.65 $ destek seviyelerini takip edeceğiz. Ortadoğu’daki gerginliğin artması durumunda 64.70 ve 65.10 direnç seviyelerine kadar yükselişler görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.