Açıklanacak Yeni Ekonomik Model Dolar Rallisini Durdurabilecek Mi? – 10 Ağustos 2018

Haftanın son işlem gününe gelindiğinde  geride bıraktığımız haftaya bir göz atarsak TL için şanssız bir hafta oldu diyebiliriz. Aşırı değer kaybeden TL, ABD’ye giden heyetten de olumlu bir sonuç çıkmayınca dün de değer kaybına devam etti. Bugün küresel cephede veri açısından yoğun bir gün olacak.
Dolar trendinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Yuan ise önlemlere rağmen değer kaybına devam etmekte.

EURUSD: Bugün ABD tarafında temmuz ayı TÜFE verisi açıklanacak. Beklenti 0,2 yönünde gelmedi. Bilindiği üzere ABD büyüme verisi pozitif gelmişti fakat enflasyon hafif geride kalmıştı. Bu sebeple bu veri piyasa tarafından dikkatle izlenecektir. Avrupa tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken, Fransa’dan tarım dışı bordro verisi takip edilebilir. Piyasa beklentisi ve bilanço küçülten, faiz arttıran ABD doları karşısında değer kaybeden Euro kayıplarını devam ettirdi ve 1,1518 seviyelerine kadar geri çekildi. ABD ekonomisi ticaret savaşına rağmen pozitif tarafta ayrışmaya devam ediyor. Bu tabloya uygulanan maliye politikaları da destek olmakta. Faiz atırımları ve ABD 10 yıllıklarının durumu bu tabloyu daha da netleştirecektir.

Teknik olarak bakarsak 10 günlük hareketli ortalamanın altında fiyatlanan parite önemli bir destek noktasının üstünde fiyatlanıyor. 1,14974 seviyesi çok önemli zira kırılması durumunda sert aşağı hareket beklenebilir. Sırasıyla 1,14648 ve 1,13712 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1,15910, 1,16520 ve 1,17456 noktaları takip edilebilir.

USDTRY: Dün hem borsa yükselirken hem de kurda da yükseliş gördük. Ucuz kalan bist ve siyasi belirsizlik ortaya alışılmadık bir tablo çıkarttı. Bu tabloya rağmen dün rekorlar gördük ve bu sabah da Dolar yurtiçinde 5,70 seviyesini test etti. ABD tarafında faizler artarken Türkiye gibi hem zayıf bilançolu hem de risk potansiyeli yüksek ülkelerin kurunun satışı piyasada tercih edilmekte. Üzerine politik olarak sorunlar eklenince TL en şanssız para birimi olarak karşımıza çıkmakta. Yurtiçinde bugün hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak tarafından yeni ekonomik model 14:30’da açıklanacak. Piyasa tarından beklenecek modelin daha çok koruma modeli üzerine geleceği konuşulmakta. Ayrıca ABD tarafından gelen son açıklamada Türkiye ile müzakere devam ediyor açıklaması geldi.

Teknik olarak pariteye bakarsak yükseliş trendinin devam ettiğini açıkça görüyoruz. Bu sabah 5,6515 direncini kırdığını görüyoruz. Sırasıyla 5,7572 ve 6,0543 direnç noktaları takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,3544 seviyesine sert geri çekilmelere hazırlıklı olmak gerekir. Devamında 5,1630 ve 4,8659 destek seviyeleri takip edilebilir.

USDJPY:  Bu sabah Japonya GSYH 2.çeyrek rakamı geldi. Veri beklentinin üstünde 0,5 olarak açıklandı. Beklenti 0,3 yönünde gelmesiydi. Veri sonrası paritenin yukarı yönlü hareket ettiğini izledik. Japonya’nın varlık alım programının devam etmesi beklentisi üzerine ve ABD verilerinin olumlu gelmesi veriyi işlevsiz kıldığını gözlüyoruz. Destek noktası olarak 110,788, 110,509 ve 110,033 seviyesini takip edebiliriz. Direnç noktası olarak ise 111,264, 111,461 ve 111,937 seviyesini takip edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.