Altın Günü Nasıl Geçirdi? – 14 Mart 2017

Altında Son Durum

Son günlerde sık sık bahsettiğimiz ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.62’lere kadar tırmanması altındaki yükselişleri sınırlamaya devam ediyor. CME Federal fonlama vadelilerindeki fiyatlamalara göre ise yarın Fed’den 25 baz puanlık faiz artış ihtimalleri %95’in üzerinde.

Bugün ABD’den açıklanan ÜFE aylık bazda %0.3 ile beklentilerin üzerinde artarken çekirdek ÜFE de %0.3 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen verilerin piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı olsa da yarınki toplantı öncesi Fed’in enflasyonla ilgili endişelerini bir nebze daha hafifletecek rakamlar olduğunu söyleyebiliriz.

Dün de dediğimiz gibi son sözü FOMC kararları söyleyecek ve Fed’in 2017 için faiz artırım öngörülerini üçten dörde yükseltmesi sarı metalde satış baskısını artırabilir. Ancak uzun vadede Trump politikaları ve Avrupa’daki seçim belirsizlikleri ile birlikte güvenli liman olan altında yaşanacak olan düşüşleri sınırlaması da göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyoruz. Özellikle aşağıda 1180 ve 1160 desteklerini takip etmekte fayda var. Aksi senaryoda ise yaşanacak olan toparlanmalarda 1212 ve 1220 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.