ALTIN Bu Hafta Neden Yükseldi?

Geçtiğimiz seneye şöyle bir baktığımızda ALTINın zor bir sene geçirdiğini söyleyebiliriz. Sarı metalde ayı piyasasının hakim olabilmesi için bir çok sebep vardı. Fakat bunların başında ve ana sebep olarak Fed’in faiz artırım sürecinde olmasını gösterebiliriz. Fed’in faiz artışı için sözlü yönlendirmede bulunmaya başlamasından itibaren sert bir geri çekilme yaşandı ve değerli metalin Aralık ayına 1047 bölgesi altına kadar gerilediğine şahit olduk.

Bu seviyeler görüldükten sonra 1000 dolar altı görülecek mi soruları piyasanın dört bir yanını sardı. Fakat sarı metalin buradan dip yapmasıyla birlikte sert bir yükseliş yaşandığına şahit olduk. Bu yükselişin arkasında ise Çin piyasalarının yeni yıla kötü bir başlangıç yapmasını gösterebiliriz. Borsalara sert satışların gelmesi ve belirsizliklerin artması yatırımcıları güvenli liman arayışına itti. Güvenli liman dendiğinde akla ALTIN geliyor ve dolayısıyla herkse sarı metale hücum etti. Diğer Yanda Fed’in de faiz artışı konusunda temkinli bir tutum sergilemesi önemli direnç bölgelerini destek haline getirdi.

Bu süre zarfı içerisinde ABD’den gelen verilerin de beklentileri çok da karşılamaması nedeniyle değerli metalde boğalar devreye girdi ve 1280 bölgesi üzerine yükseliş gerçekleşti. ALTINdan bahsederken aklımıza vatandaşımızın da yastık altında saklamayı sevdiği gram altın geldi. Yeni yılın ilk günlerinden itibaren ONS ALTINda %20 üzerinde yükseliş yaşanırken, gram tarafında ise %12 üzerine yükseliş yaşandı. ALTIN yükselirken gramı da arkasından aldı fakat dolar tarafındaki zayıflık gram tarafındaki yükselişin hızın daha kademeli olmasına neden oldu.

Bu yazıyı bitirmeden ONS ALTIN ne olur, düşer mi, çıkar mı? sorularına cevap bulmaya çalışalım. Önceki raporlarımızda belirttiğimiz gibi sarı metalde yükselişlerin kalıcı olabilmesi için 1240 bölgesi üzerinde günlük ve haftalık kapanışların yaşanması gerekiyor. Bununla birlikte Gümüş’ün de bu yükselişin kalıcı olması konusunda önemli bir rolü var. Diğer yandan Fed’in önümüzdeki dönemlerdeki tutumu da bu yükselişlerin kalıcı olup olmayacağı konusunda belirleyici olacak. Önemli direnç seviyelerine bakacak olursak karşımıza 1270 ve 1280 bölgesinin çıktığını söyleyebiliriz. Bu bölgelerin alınmasıyla yeniden 1306 bölgesi gündeme gelecektir. Aşağıda ise 1220 ve 1200 bölgelerinin son derece önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Bu bölgelerinin tamamen çözülmesi de boğaların pabucunu iyice dama atabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.