Kanada’dan Umut Vaat Eden Veriler

Kanada’dan TÜFE yıllık bazda %1.3, aylık bazda da %0.6 ile beklentilerden iyi geldi. Gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %2.1 ile beklentilerden iyi gelirken aylık bazda da %0.7 ile beklentilerin üzerinde geldi. Çekirdek perakende satışlar da -%0.8 düşüş beklentilerinin aksine %0.2 ile beklentilerden iyi geldi. Gelen veriler CAD için son derece pozitif oldu ve USDCAD’de düşüşleri beraberinde getirdi.

Mart ayında enflasyona en çok katkının %4.2 ile giyim ve ayakkabı sektöründen geldiğini görüyoruz. Ardından %1.3 ile ulaşım ve %1.2 ile eğitim sektörü geliyor. Enflasyondan en çok çalan kalem ise -%0.3 ile gıda ve %0.1 ile sağlık sektörü oldu. Petrol fiyatlarındaki son dönemde yaşanan yükselişin de enflasyonda yaşanan iyileşmede katkı sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

Gelen verilerin ardından USDCAD petrol fiyatlarındaki toparlanmanın da etkisiyle 1.2630 bölgesine kadar geriledi. Aşağı yönlü hareketin sürmesi ile 1.2590 ve 1.2530 bölgeleri destek olarak çalışabilir. Bildiğimiz gibi petrol fiyatlarının yükselmesi CAD’e de pozitif yansımaya devam ediyor. CAD de şimdilik bu senaryonun keyfini sürüyor diyebiliriz ve dolardaki güç kaybının da etkisiyle parite son 9 ayın en düşük seviyelerine yakın seviyelerde. Toparlanmalarda ise direnç seviyeleri olarak 1.2880 ve 1.3000 seviyeleri takip edilebilir. 1.30 bölgesi altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.