ALTINda Ayıların Zamanı Geldi Mi? – 12.07.2016

Hareketli bir günü geride bırakıyoruz. Bugün Merkez Bankaları’nın Brexit sonrası ek önlemler alabileceği beklentileri ile birlikte piyasalarda iyimser bir havanın estiğini söleyebiliriz. Avrupa borsalarının tamamı günü artıda tamamlarken BIST 100’de de %2.40’a yakın bir kazanç var. ALTIN üzerinde ise büyük bir satış baskısı oluştuğunu görüyoruz.

Bugün ekonomik takvimde ABD’den açıklanan önemli bir veri yoktu ancak NFIB küçük işletme iyimserlik endeksi 94.5 ile beklentiden iyi gelse de JOLTS iş başlangıçları beklentiden kötü 5.50 milyon geldi. Ancak gelen verilerin beklediğimiz gibi ALTIN üzerinde etkisi son derece sınırlı oldu. Fed üyesi Bullard ise ilerisi için herhangi bir parasal genişleme politikası uygulamanın doğru olmadığını söyledi ve ABD ekonomisi için şimdilik bir resesyon tehlikesi olmadığını sözlerine ekledi.

ALTINda kritik destek bölgeleri bugün kırıldı ve düşüşlerin devam etmesi durumunda 1310 ve 1290 bölgeleri son derece önemli destek olarak çalışabilir. Yükselişlerde ise 1345 bölgesi üzerinde geçilmesi ile alımların hız kazandığına şahit olabiliriz. Sarı metalde ayılar ve boğaların kaderi bu cuma ABD’den gelecek olan enflasyon ve perakende satışlar verileri ile belirlenecek. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması ALTINda ayıları uzun zaman sonra yeniden hakimiyet sahibi olmaya itebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.