Altında Boğalar Pes Etmiyor! – 17 Ocak 2017

Altında Yükseliş Sürecek Mi?

Bugün Dolar endeksinde yaşanan düşüş ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in yapacağı Brexit süreciyle ilgili konuşmanın yarattığı belirsizlikler ile birlikte piyasaların güvenli limanlara yönelmesi ONS Altında yaşanan yükselişin devam etmesine sebep oldu. Dün ABD’de piyasaların kapalı olmasınında etkisiyle yatay bir seyir sürdüren değerli metal güne 1203’lerden başlamasının ardından 1218’lere kadar yükseldi.

Bugün ABD’den açıklanan Empire State imalat endeksi 6.5 ile beklentilerden kötü gelse de beklediğimiz gibi piyasalar üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Aynı zamanda Gram Altın fiyatları da yeniden 148 TL üzerine kadar tırmanmayı başardı. Yarın ise Altın yatırımcıları ABD’den açıklanacak olan TÜFE verilerine ve gece saatlerinde mikrofon başına geçecek olan Fed Başkanı Janet Yellen’ın açıklamalarına odaklanacak.

Sarı metalde yükselişlerin devam etmesi halinde 1218-1120 boğaların hakimiyetinin sürmesi için aşılması gereken ilk önemli direnç bölgesi. Buranın üzerinde ise 1230 ve 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1240 bölgelerinin sırasıyla direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Dolar endeksinde yeniden yükselişlerin hız kazanmasıyla ise Altında yaşanacak olan düşüşlerde 1210, 1200 ve 1190 bölgelerine dikkat etmekte fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.