Altında Son Sözü Kim Söyleyecek? – 13 Mart 2017

Altında Son Durum!

Yeni haftaya yükselişle başlayan ONS altın sabah saatlerinde 1210 üzerini test etse de ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişe karşı koyamadı ve aldıklarından fazlasını geri vererek 1202’lere kadar geriledi. 24 Şubat’dan bu yana altın ETF’lerindeki düşüşü de bir kenara not etmek lazım diye düşünüyoruz.

Bugün ekonomik takvim son derece sakindi ve ABD’den açıklanan önemli veri CB istihdam trend endeksi 131.39 ile önceki veriden iyi gelse de piyasalar üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Ancak yarından itibaren ABD’den açıklanmaya başlayacak olan veriler ve özellikle Çarşamba günü FOMC kararları altın yatırımcılarının odak noktasında olacak.

Fed’in faizleri 25 bp artırması artık çok yüksek ihtimal ve bunun büyük oranda fiyatlandığını görüyoruz. Yani beklentilere paralel olarak gelecek olan faiz artışı dolar tarafında çok büyük bir güçlenmeye sebep olmayabilir. Asıl belirleyici olan faiz artırım beklentilerinin bu yıl için toplamda 3 mü yoksa 4 mü olacağı. Aralık ayında 3 olarak öngörülen faiz artırımlarının yükseltilmesi ONS altında sert düşüşleri beraberinde getirebilir.

Ancak bu yıl hem Avrupa seçim belirsizlikleri hem de Trump etkisiyle birlikte güvenli liman olma özelliği ile öne çıkan altında yaşanacak düşüşler biraz daha sınırlı kalabilir. Bu yüzden aşağıda önemli destek seviyelerini takip etmekte fayda var. Aşağı yönlü hareketin sürmesi halinde 1200 ve 1190’lardan düşüşlere tepki gelebilir. Toparlanmalarda ise 1212 ve 1220 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.