AUDUSD Yorumu 10.06.2014

AUDUSD Kritik Seviyelerde

Çin’den enflasyon ve Avustralya’dan konut ve güven endeksi gibi önemli verilerin açıklandığı bir geceyi geride bıraktık.
Çin istatistik bürosu tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayında yıllık TÜFE %2.5 ile beklentiden daha yüksek gelirken, ÜFE %-1.4 ile beklentide geldi. Önceki aya göre önemli bir toparlanma kaydeden ÜFE son 27 ayın da en yüksek  seviyelerine yükseldi. TÜFE’de önceki aya göre yaşanan büyük artışın arkasındaki en büyük nedenin gıda fiyatlarındaki artış olduğu dikkat çekiyor.
Avustralya’dan gelen veriler ise karışık bir tablo çizdi. Konut kredileri %0.0 ile beklenti altı kalırken, NAB iş dünyası güven endeksi 7 ile önceki aya göre değişmedi. Fakat önceki ayın  verisine yukarı revize geldiğinin altını çizelim. Nisan ayında %1.9 artan ANZ iş ilanlarında ise Mayıs’ta %5.6 düşüş yaşandı.
Dün Japonya’dan gelen cari denge verilerinin Nisan ayında 2.7 milyar dolar ile Eylül’den bu yana 10.9 milyara ulaşması ve basında çıkan Japon yatırımcıların Avrupa’dan faizlerin daha yüksek olduğu Avustralya’ya kaymaya başladığına dair haberlerle AUDSUD yukarıları zorlamaya devam etti.
Son 4 haftanın en yüksek seviyelerini gören AUDUSD’nin gün içerisinde de güçlü kalması beklenebilir. Fakat paritenin çok önemli bir direnç bölgesi olarak dikkat çeken 0.9450 – 0.94 bölgesine yaklaştığını hatırlatalım.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.