DİKKATLER FOMC KARARLARINDA

Herkese iyi günler. Son dönemde piyasalardaki belirsizlik nedeniyle paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Bu gibi dönemlerde son derece dikkatli ve temkinli olmanızı öneriyoruz. FOMC kararları öncesinde USD üzerinde baskı olduğuna şahit olduk. Bugün piyasaların odak noktasında FOMC kararları olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.

11.00, Euro Bölgesi M3 para arzı (önceki %5.0), özel sektör ve tüketici kredileri (önceki %1.6). ECB attığı parasal gevşeme adımlarının kredileri canlandırmasını istiyor. Özel sektör ve tüketici kredileri ECB’nin bu hedefine ne kadar ulaşabildiği konusunda en önemli gösterge. Yakından takip edeceğiz.

11.30, İngiltere birinci çeyrek birinci büyüme tahmini, beklenti %0.5. Brexit belirsizliği nedeniyle İngiltere’De büyümenin önceki çeyreğe göre yavaşlaması bekleniyor. Genel beklenti %0.5 fakat %0.4 bekleyen ekonomistler de var. Pound için çok önemli bir an ve tüm pound paritelerinde keskin hareketle hazır olmak gerektiğini söyleyelim.

17.00, ABD beklemede olan konut satışları, beklenti %-0.1. Birinci el ve ikinci el konut satışlarında yükseliş beklenirken beklemede olan konut satışlarında gerileme bekliyor piyasalar.

17.30, ABD ham petrol stokları, önceki 2.1 milyon. Petrol piyasanın yönünü belirmeye başlayınca her petrol verisinin önemi de bir kaç kat arttı. Önceki haftaya ve beklentiye göre daha yüksek bir stok birikimi petrol için negatif, tam tersi ise petrol için pozitif olur.

21.00, FOMC faiz kararı, beklenti %0.50 – %0.25. İşte haftanın en önemli anı. Piyasaların Fed’in faizlerde bir değişikliğe gitmesini beklemiyor. Hem Çin’de yaşanan istikrarsızlık hem de enflasyonda hala Yellen’in istediği yükselişi yaşanmaması nedeniyle Nisan ayındaki toplantıda faizlerde bir değişiklik beklenmiyor. Karar metnindeki değişiklikler çok önemli olacak ve piyasanın asıl önem verdiği de bu değişiklikler. Bu toplantıda FOMC’nin ekonomik beklentilerini yayınlamayacağını ve Yellen’in basın toplantısı düzenlemeyeceğini hatırlatalım.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.