Dolar/TL Haftayı Hangi Seviyede Kapatacak? – 9 Kasım 2018

Günün Ardından

Haftanın beşinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken piyasalar çeşitli ekonomik verileri ve siyasi haber başlıklarını takip etmeye devam ettiler. İlk olarak son günlerde kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren USDTRY paritesini inceleyerek başlayalım. Bilindiği gibi haftanın ilk günü yurtiçinden gelen enflasyon oranları takip edilmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı verilere göre Ekim ayında Tüfe geçtiğimiz yılın Aralık ayına göre %22.56 seviyesinde artarken, geçtiğimiz yılın Ekim ayına kıyasladığımızda ise %25.24 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen bu veri TL üzerinde bir miktar baskı oluşturmuştu. Yeni haftaya 5.42 seviyelerinde başlayan parite hafta içerisinde 5.30 seviyelerini test etse de (ki bu seviyeler yaklaşık olarak son 3 ayın en düşük seviyeleri), haftanın son işlem gününde an itibari ile 5.47 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. Gün içerisinde ise yurtiçinde yine Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı dış ticaret endeksleri takip edildi. Buna göre Eylül ayında ihracat birim değer endeksi yıllık bazda %2.3 oranında azalırken, ithalat birim değer endeksinde ise %2.6 oranında bir artış yaşandı. Pariteyi teknik olarak incelemeden önce Amerika kanadına bakalım. Geçtiğimiz hafta beklentilerin üzerinde gelen Tarım Dışı İstihdam verisi ile birlikte yeni haftaya güçlü duruşunu devam ettirerek giren dolarda piyasalar dün TSİ 22.00’da biten FOMC Toplantısı’nı takip ettiler. Yıl içerisinde toplamda 3 kez faiz artış yoluna giden Fed’den bu toplantı sonrasında faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yaşanacağı beklenmiyordu. TSİ 22.00’da Fed’den yapılan açıklama ise piyasalardaki beklentilere paralel olarak gerçekleşti ve Fed faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmediğini açıkladı. Böylelikle politika faizini %2.00 ile %2.25 aralığında sabit tutan Fed; ekonominin kademeli faiz artışlarını desteklediğini, ekonomi ve istihdamın güçlü olduğunu, işsizlik düşerken ücretlerin güçlü artış gerçekleştirdiğini belirtti. Ek olarak karar metninde; kararın oybirliği ile alındığı, hane halkı harcamalarının güçlü büyüdüğü, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin çok az değiştiği belirtildi. Kademeli faiz artışları patikasını koruyacağının mesajını veren Fed sonrası dolarda küresel bazda değer kazanımları gerçekleşti. Gün içerisinde ise Amerika kanadında Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı ÜFE verisi takip edildi. Gelen veriye göre Ekim ayında ÜFE %0.6 oranında artış gerçekleştirdi. Piyasalardaki beklentiler ise %2.6 oranında bir artış idi. Tüm bunlar ışığında USD/TRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.5023 – 5.5479 – 5.6665 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.3837 – 5.3107 – 5.1921 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Gün içerisinde takip edilen önemli gelişmelerden biride İngiltere’den geldi. TSİ 12.30’da İngiltere’de Ulusal İstatistik Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre; üçüncü çeyrekte, ikinci çeyreğe kıyasla %0.6 seviyesinde bir büyüme gerçekleşti. Beklentilerin bir miktar üzerinde gelen bu veri ile birlikte İngiltere yaklaşık olarak son 2 yılın en güçlü büyümesini gerçekleşti. Ek olarak GSYİH Eylül ayında Ağustos ayına kıyasla değişiklik göstermedi, yıllık bazda büyüme %1.5 seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Ek olarak gün içerisinde İngiltere’den gelen çeşitli ekonomik veriler takip edildi. Buna göre; İmalat Üretimi Eylül ayında aylık bazda beklentilerin üzerinde gerçekleşerek %0.2 seviyesinde gerçekleşti. Yine aynı saatlerde gelen Sanayi Üretimi verisinde de Eylül ayında aylık bazda %0.0 seviyesi gelerek beklenti olan %-0.1 seviyesinden iyi bir seviye gerçekleşmiş oldu. Sterlin üzerindeki en büyük baskılardan biri halen Brexit olarak yerini korurken, bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışları yakından takip ediliyor. An itibari ile 1.30 seviyelerinde fiyatlanan GBP/USD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.30855 – 1.31262 – 1.31906 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.29804 – 1.28753 – 1.27782 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Altın fiyatlarına baktığımızda ise dün akşam saatlerinde Fed kararında Aralık ayında halen faiz artırma ihtimallerinin olması fiyatlanmalara negatif yansıdı. Yeni güne 1223 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD gün içerisinde aşağı yönlü oldukça sert hareketlenmeler gerçekleştirerek 1209 seviyelerini gördü. Amerika’da Fed’in sıkılaşmaya yönelik adımlarına devam edebileceği beklentilerine ek olarak, küresel risklerin bir miktar geri planda kalması fiyatlara negatif yansıyor. Piyasalar Amerika’dan gelen ekonomik verileri yakından takip etmeye devam ederken, küresel riskleri de takip etmeyi ihmal etmiyor. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1216.54 – 1219.98 – 1223.58 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1206.80 – 1197.13 – 1188.41 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.