Dolar/TL’de Son Durum – 22.08.2016

Dolar Kurunda Yükseliş Devam Edecek Mi?

Son günlerde Fed üyelerinden gelen sözlü yönlendirmeler piyasaları etkilemeye devam ediyor. Hafta sonu raporumuzda dikkat çektiğimiz üzere Fischer’ın da şahin tonda açıklamalarda bulunması dolar endeksinin beklediğimiz gibi haftaya yukarıda başlangıç yapmasına sebebiyet verdi.

Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in ise geçtiğimiz hafta BBB- olan notumuzu teyit etmesi ancak görünümü negatife çekmesi TL için sınırlı da olsa negatif oldu. USDTRY yaşanan gelişmeler sonrası haftaya alıcılı bir başlangıç yapmış durumda.

Cuma günü ve bugün aşağıda düşüşlere tepki gelen bir bölge var ve o bölge de 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların üst üste bindiği 2.9250 bölgesi. Buranın altına geçilmesiyle 2.9050 bölgesi destek olarak çalışabilir. Yükselişin devam etmesi halinde ise 2.95 ve 2.97 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Yarın TCMB’nin faiz kararı da kurdaki hareketliliği artırabilir. Beklentiler üst bantta 25 baz puanlık faiz indirimine gidileceği yönünde.

Bugün ekonomik takvim açıkçası bomboş. Tek dikkat çeken veri Kanada’dan açıklanacak olan toptan satışlar ( beklenti %0.5 ) ancak bu verinin de USDCAD’e önemli bir hareket getirmesini beklemiyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.