EUR / USD Paritesi Yorumu – 03.03.2016

Hizmetler PMI Verileri Sahnede

İmalat ve inşaat PMI verilerinden sonra bugün de ekonomik takvimde hizmetler PMI yağmuru vardı. Gelen verilere kısaca göz atacak olursak ;
  • İspanya’dan hizmetler PMI 54.1 ile beklentiden hafif iyi geldi.
  • İtalya’dan hizmetler PMI 53.8 ile beklentiden iyi geldi.
  • Fransa’dan final hizmetler PMI 49.2 ile beklentiden kötü geldi.
  • Euro Bölgesi’nden final hizmetler PMI 53.3 ile beklentiden hafif iyi geldi.
Avrupa’nın hasta adamı Fransa’ya baktığımızda hizmetler sektöründe yaşanan daralma dikkatlerden kaçmıyor. PMI raporlarımızı takip eden üyelerimizin de artık bildiği gibi 50.0 seviyesi altında kalınması sektörde daralmaya işaret ediyor. Geri kalan verilerde ise bu seviyenin üzerinde kalınması şuan için kötü bir senaryoya gibi gözükmüyor. Euro Bölgesi’nden ayrıca perakende satışlar %0.4 ile beklentiden iyi geldi.
EURUSD’ye gelecek olursak parite dün yaklaşık son 1 ayın en düşük seviyelerine gerilemesinin ardından alıcıların devreye girmesiyle bir miktar toparlanıyor. Toparlanmanın devam etmesi ile birlikte en yakın destek seviyeleri olarak 1.0930 ve 1.0950 seviyeleri takip edilebilir. Satış baskısının yeniden artması ile birlikte 1.0850 ve 1.0830 seviyeleri önemli destek konumunda.
Gelelim İngiltere’ye. İmalat ve inşaat PMI verilerinin ardından hayal kırıklığı yaratan hizmetler PMI, 52.7 ile beklentilerin altında kalarak 2013 Mart ayından beri en düşük seviyelerini gördü. Yaşanan bu düşüşte küresel ekonomideki belirsizlikler, Avrupa Birliği referandumu, Çin’deki yavaşlama ve Orta Doğu’daki krizin etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Hizmetler sektörünün İngiltere ekonomisindeki yerinin oldukça önemli olduğunun da altını çizelim.
GBPUSD’ye gelen verinin hemen ardından satışlar gelse de 1.4030 seviyesinde alıcıların devreye girmesiyle toparlanma devam ediyor. Ancak son dönemde paritede Brexit risklerinin de devam etmesi ile ani yön değişimleri yaşanabildiğinin uyarısını yapalım. Yukarıda 1.4100 seviyesinin geçilmesiyle yükselişler devam edebilir. Aşağıda ise 1.4030 ve 1.3920 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.