EUR/USD’de Satış Baskısı Derinleşti

Paritede zayıf bir seyrin hakim olduğunu görüyoruz. Teknik olarak 1.1800 desteğinin kırılması ile birlikte satış baskısının hız kazanması şaşırtıcı değil. Özellikle de bu fiyatlamanın temel dinamikler tarafından desteklenmesi önemli. Peki, bahsettiğimiz bu dinamikler neler? Kısaca hatırlatalım;

 

  1. Dün Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) faiz kararı ve Başkan Lagarde’ın konuşması bulunuyordu. Banka, piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi. Buna karşılık AB ekonomilerinin beklenilenden daha keskin bir ivme kaybına maruz kaldığını söylemesinin yanında Aralık ayında ek teşvik programının devreye alınacağını ima etmesi önemliydi.
  2. Bir diğer unsur ise ABD verilerinin beklentilerden pozitif gerçekleşmesiydi. Özellikle üçüncü çeyrek büyüme verisi beklentilerin üzerine yükselerek %33.1 olarak açıkladı. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları datası da yine piyasa beklentilerinden pozitif açıklaması sonucu ABD doları küresel ölçekte değer kazandı.

Yaşanan gelişmelerin ardından paritede geri çekilmenin hızlandığını görmekteyiz. Mevcut durumda 1.1690 seviyesinin altında kalıcılığın sağlanıp sağlanmayacağı önemli olacak. Şayet kalıcılık sağlanır ve 1.1650 kısa vadeli ara destek seviyesi de kırılabilir ise paritede 1.1600 seviyesine kadar gevşeme söz konusu olabilir. Kısa vadede 1.1600 desteğinin oldukça önemli olduğunu ve kırılması durumunda satışların 1.1490 seviyesine kadar ivmelenme ihtimalinin belireceğini de not edelim.

Fiyatlamaların yükseliş yönünde olması noktasında ilk olarak 1.1700 direncini izleyecek olsak da 1.1800 seviyesinin yükselişin devam etmesi açısından çok daha önemli olduğunu düşünmekteyiz. Her ne kadar bu yönde bir fiyatlama emaresi şuan için gözükmese de 1.1800 üzerinde 1.1860 ve 1.1920 dirençlerinin izlenmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.