Fed Faizleri Değiştirmedi – 27.04.2016

FOMC beklendiği gibi federal fonlama faizini %0.50-%0.25 bandında sabit bıraktı. Karar metninde bir öncekine göre çok büyük değişiklikler dikkatimizi çekmiyor. En önemli değişiklik ‘global ekonomik ve finansal gelişmeler risk oluşturmaya devam ediyor’ ifadesinin kaldırılması.

Son haftalarda piyasalarda yaşanan toparlanma ve düşen volatilite Fed’in global risklerle ilgili endişelerini azaltmış. Diğer önemli değişiklik ise metnin başındaki büyüme değerlendirmesinde. Birinci çeyrekteki yavaşlamayı ‘istihdam piyasasında şartlar daha iyileşse de ekonomik faaliyetlerdeki büyüme yavaşladı’ ifadesi ile kabul ediyor Fed. Ayrıca tüketici güveni yüksek olsa ve reel gelirlerle yükselse de hane halkı harcamaları büyümesinin ılımlılaştığına dikkat çekiliyor.

FOMC Mart ayında olduğu gibi konut sektörü toparlansa da özel sektör yatırımları ve net ihracatın zayıf olduğunu diğer yandan istihdam piyasasındaki iyileşmenin sürdüğünü söylüyor. Enflasyon değerlendirmesinde Mart ayına göre neredeyse hiç bir değişiklik yok. Düşen enerji fiyatları ve enerji dışı ithalat fiyatları nedeniyle enflasyon %2’lik hedefin altında seyrederken piyasanın enflasyon beklentilerinin hala düşük olduğu ve uzun vadeli anket bazlı enflasyon beklentilerinin ise son aylarda çok hafif değiştiği ifade edilmiş.

Ayrıca enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisinin ortadan kalkmaya başlaması ve istihdam piyasasının daha fazla güçlenmesiyle enflasyonun orta vadede %2’lik hedefe doğru yükselmesini beklemeye devam ediyorum diyor FOMC. Global riskler ile ilgili ifade kalkmış fakat enflasyon göstergeleri ile birlikte global ekonomik ve finansal gelişmeleri yakında takip ediyoruz denmiş.

Kararlara itiraz eden tek bir üye var. Mart ayındaki toplantıda olduğu gibi bu ayki toplantıda da sadece Esther George faiz artışı istemiş. Mester ve/veya Bullard’ın da bu toplantıda faiz artışı isteyebileceği düşünülüyordu.

Önümüzdeki toplantı ile ilgili herhangi bir ibare ve yönlendirme yok. Dolar pozitif tek değişiklik global riskler ile ilgili ifadenin kaldırılması fakat bunun dışında dolara destek verecek yeni bir ifade veya değişiklik görmüyoruz. Enflasyon konusunda hala iyimser değil FOMC ve büyümedeki yavaşlamanın geçici faktörlere bağlı olduğuna dair bir ifade yok. Ayrıca sadece tek bir itiraz var, o da geçtiğimiz toplantıda olduğu gibi George’dan. Yani karar metninde dolar boğalarını sevindirecek veya dolar üzerindeki baskıyı kaldıracak neden bulmak zor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.