FLAŞ: USDTRY’DEN YENİ ZİRVE GELDİ! – 4 Kasım 2015

USDTRY 3.1360 Üzerine Yükseldi

Sabah saatlerinde Diyarbakır’da yaşanan terör saldırısı, içerideki siyasi riskler ve dışarıda da ABD seçim tarihinin yaklaşması ile birlikte Trump’ın anketlerde güçlenmesi TRY varlıkları üzerinde baskı oluşturuyor.

Bunun sonucu olarak sabah saatlerinde USDTRY 3.1360 üzerini görerek tüm zamanların zirvesini tazeledi. EURTRY de 3.4830 üzerini görerek aynı şekilde yeni tarihi zirveyi gördü. Siyasi ve jeopolitik risklerin devam etmesi TRY üzerindeki baskının devam etmesine neden olabilir. Bu sebeple XXX/TRY paritelerinde bugün yukarı iştahı devam edebilir.

Dolarda yön belirleyecek diğer bir faktör de bu öğleden sonra açıklanacak olan ABD Ekim ayı istihdam raporu. Beklentilerden daha iyi bir raporla birlikte dolarda ne yazık ki daha yukarılar görülebilir. Zayıf bir rapor ise dolarda geri çekilmeye neden olacak.

Yükselişler de ilk önemli seviye 3.14 – 3.1380 bölgesi. Bu bölgenin kırılmasının ardından 3.15’lere doğru yükseliş devam edebilir. Diğer yandan daha önce direnç olarak çalışan 3.1270 – 3.1250 bölgesi şimdi destek. ABD’den gelebilecek zayıf bir istihdam raporu sonrası bu destek bölgesinin kırılmasıyla 3.11’lere doğru bir düşüşe tanıklık edebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.