Pound İçin Kötü Haber Ne? – 15 Ocak 2017

Dolar Haftaya Nasıl Başlayacak?

Hafta sonu raporumuza pound için çok çok önemli bir haber ile başlayalım. İngiltere Başbakanı May, 15 Ocak’ta Brexit ile ilgili önemli bir konuşma yapacak ve konuşmanın genel hatlarıyla ‘Hard Brexit’ çerçevesinde bir konuşma olacağına dair haberler var.

İngiltere basınında çıkan haberlere göre May, dünyanın diğer bölgeleriyle serbest ticaret anlaşması yapabilmeleri için İngiltere’nin AB Gümrük Birliği’nden ayrılmaya hazır olması gerektiğine vurgu yapacak.

Haberler May’in, AB piyasasına serbest ulaşım yerine İngiltere’nin sınırlarının kontrolünü ve güvenliğini ele alma ile göçmenlik konularına öncelik verileceğini açıklayacağını iddia ediyor.

Kuşkusuz pound için negatif bir gelişme ve GBP’nin haftaya zayıf başlamasına neden olabilir. Bazı fiyat sağlayıcılarda GBPUSD şu anda 1.21 altında işlem görüyor. Yani Cuma günü piyasa kapanışından en az 100 pips aşağıda. 1.21 altında 1.2050 ilk önemli destek. Sonrasında ise 1.20 seviyesi var.

Diğer haberlere döndüğümüzde 20 Ocak’ta ABD’de başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’ın Wall Street Journal’da yayınlanan röportajı dikkatimizi çekiyor. Trump başkanlığı sırasında hem Rusya hem de Çin ile çalışmaya istekli olduğunu belirtiyor.

Rusya’ya uygulanan yeni yaptırımların kendi yönetiminde de devam edeceğini fakat Rusya’nın terörizme karşı mücadelede ve diğer bazı konularda yardımcı olması durumunda yaptırımların ileride kaldırılabileceğini ifade etti. Donald Trump ayrıca Rusya Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşmenin ayarlanacağını umduğunu belirtti.

Çin’in kur manipülatörü olduğunu söyleyen Trump fakat bunu başkanlık koltuğuna oturur oturmaz ilan etmeyeceğini önce Çin’le görüşmeyi deneyeceğini belirtti. Trump, Amerikan şirketlerinin güçlü dolar nedeniyle artık Çinli şirketlerle rekabet edemediğini belirtirken Çin’in yuana kasten değer kaybettirdiğini söyledi.

Diğer yandan Çin basınında yayınlanan habere göre yetkililer ekonominin 2017’de dip yaptıktan sonra tekrar hızlanmaya başlamasını bekliyor. Devlet Konseyi ekonomistlerinden Yiming, eğer arz taraflı yapısal reformlar ve ekonomiyi canlandırma çabaları istenen sonuçları verirse ekonominin bu sene dibi görmesi için yüksek bir olasılık olduğunu söylüyor.

Raporumuzu kapatırken USDTRY’den biraz bahsedelim. Şu anda bankalar arası piyasada 3.72 seviyelerinde işlem görüyor. Yani cuma kapanışa çok yakın seviyelerde. Geçtiğimiz haftayı 3.75 desteği altında kapatması çok öneliydi. Şu anda en yakın destek 3.70 bölgesi. Geçilmesi durumunda 3.65 – 3.64 bölgesi destek olarak takip edilecek. Diğer yandan 3.76 – 3.75 yukarıda ilk önemli direnç ve yükselişin tekrar momentum kazanabilmesi için geçilmesi gereken seviye.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.