Hafta Sonunun Öne Çıkan Gündem Maddeleri 24.04.2016

Son derece kritik bir haftayı geride bıraktık. Haftaya üzerinde baskı ile başlayan petrol fiyatlarının ilerleyen günlerde adeta yıldızlaştığına şahit olduk. Sterlin ise son yapılan anketlerde Avrupa Birliği’nde kalalım diyenlerin çoğunlukta olarak açıklanmasının ardından İngiltere’den gelen kötü verilere rağmen hafta boyunca kazançlarını arttırdığını gördük. Nisan ayının son haftası ise özellikle FOMC tutanakları ile yine oldukça hareketli geçecek.

Hafta sonu Avrupa Merkez Bankası (ECB) üyesi Nowotny’den açıklamalar geldi. Nowotny, Euro Bölgesi’nin deflasyon risklerinden kurtulmak için negatif faiz oranlarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Ekonominin iyileştiği ve enflasyonun yükseldiği bir dönemde ise faiz artışına sıcak bakacağını sözlerine ekledi.

İran Petrol Bakanı ise petrol fiyatları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İran’ın yaptırımlar öncesi seviyelere gelene kadar petrol üretimini arttırmaya devam edeceğini ancak OPEC ülkelerinin petrol fiyatlarındaki dengeyi sağlamak için yapacağı bütün planları da destekleyeceğini söyledi.

Ayrıca Kuzey Kore denizaltısı tarafından balistik füze fırlatılması haberleri hafta sonu gündeminin en çıkan gelişmesiydi. Hatırlayacağımız gibi geçmiş dönemde Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yapmıştı ve bunun sonucunda da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kuzey Kore’ye yönelik uyguladığı yaptırımları artırmaya karar vermişti. Bu gibi jeopolitik risklerin artması piyasalarda panik havasına sebep olabilir ancak şimdilik piyasaların haftaya çok da farklı bir başlangıç yapmasını beklemiyoruz yalnızca bu sebepten dolayı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.