Merkez Bankası Başkanları Neler Söyledi?

Bugün Merkez Bankası Başkanları sahnedeydi ve günün ilk mikrofon başına geçen isim Avustralya Merkez Bankası Başkanı Stevens oldu. Geçtiğimiz dönemde piyasalarda yaşanan karışıklığın fazla abartıldığını söyledi. Şimdilik global büyümeyi yavaşlatacak bir finansal şok sinyalleri görmediğini belirten Stevens, para politikasının yanında mali politikanın da öneminin altını çizdi. Gelen açıklamaların AUDUSD’de etkisi sınırlı olurken paritede alıcılı seyir bugün de devam ediyor.

Ardından İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney Brexit’in ekonomik görünüm üzerindeki belirsizlikleri artıracağına dikkat çekerek, İngiltere ekonomisinin ve finansal sisteminin dayanıklı olduğunu söyledi. Çin’deki yavaşlamanın İngiltere için Brexit’ten daha büyük bir risk unsuru olduğunu düşündüğünü belirten Carney, Brexit’in gerçekleşmesi durumunda enflasyonda yukarı yönlü hareketliliğin gözlemlenebileceğinin altını çizdi. BOE’nin gerektiği zaman faiz indirilebileceğini ve faiz oranlarının gerektiği takdirde faizleri %0’a yakın bölgelere çekebileceklerini söyledi.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Poloz ise mali politikanın para politikasına göre artık çok daha etkili olduğunu söyledi ve kendilerinin de ihtiyaç duyulması halinde parasal genişleme yapabileceklerini söyledi. Düşük petrol fiyatlarının Kanada ekonomisi için olumsuz olduğunu belirten Poloz, şimdilik görünürde parasal gevşeme ye ihtiyaç duyulmadığını da söyledi. USDCAD ise bugün yükselen petrol fiyatları ile yönünü aşağı çevirdi ve 2015 Temmuz ayından beri en düşük seviyelerinde güne devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.