OPEC Görüşmeleri Bugün Son Buluyor – 28 Eylül 2016

Petrol ve BOE Üyesi Shafik'in Açıklamaları

Cezayir’de düzenlenen OPEC görüşmeleri ise bugün son buluyor. Libya tarafında üretimin dondurulacağına dair bir anlaşmaya varılması beklenirken asıl sürpriz İran’dan geldi. Reuters’da çıkan haberlere göre İran üretimi dondurma konusunda anlaşmaya varmaya çalışıyor ve ham petrol fiyatlarında bu haberle birlikte 45.40 dolar seviyesine kadar yükseldi. Saat 17.00 civarında görüşmelerin ardından bir basın açıklaması yapılması bekleniyor.

Bugün piyasaların ve doğal olarak bizim de bütün dikkatimiz 2 büyük Merkez Bankası Başkanından gelecek olan açıklamalarda. Fed Başkanı Yellen’ın saat 17.00’da, ECB Başkanı Draghi’nin ise 17.30’da mikrofon başına geçmesi bekleniyor.

Ancak öncesinde Franfurt’ta konuşan Draghi para politikasının yanında maliye politikasının ve yapısal reformlar tarafından desteklenmesi gerektiğine dikkat çekti.

BOE üyesi Shafik ise para politikasına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. İleride daha fazla gevşemeye ihtiyaç duyabiliriz diyen Shafik, Kasım ayında alınacak kararların verilere bağlı olacağını dile getirdi. GBPUSD 1.29 desteğine gerilemesinin ardından bu hafta başından beri toparlanmaya çalışıyor. Yukarıda 1.31-1.3120 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.