TCMB İndirmeye Devam Ediyor

Merkez Bankası beklendiği gibi gecelik borç verme faizini %10.50’den %10.00’a indirirken haftalık repo faizi %7.50, gecelik borçlanma faizi %7.25 seviyesinde beklendiği gibi sabit tutuldu. TCMB ayrıca geç likidite fonlama oranını da %12.00’den %11.50’ye düşürdü.

Murat Çetinkaya’nın başkanlığındaki ilk PPK toplantısının karar metninde bazı dikkat çeken değişiklikler var. Son gelen büyüme verisine atfen açıklanan veriler ile öncü göstergelerin ılımlı büyüme eğiliminin devam ettiğini gösterdiğine dikkat çekmiş TCMB.

Ağustos ayında yayınlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla geniş bir faiz koridoruna duyulan ihtiyacın azalması nedeniyle sadeleşme yönünde ölçülü bir adım atma kararı aldığını söylüyor TCMB. Yani faiz indirimi için neden olarak sadeleştirmeyi gösteriyor.

Enflasyon değerlendirmesi için yeni bir paragraf eklenmiş. Yakın dönemde yaşanan düşüşe atıf var ve işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı düşüşün devam edeceği öngörülüyor. Diğer yandan çekirdek enflasyonda iyileşmenin sınırlı olması nedeniyle de likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağı belirtiliyor.

Daha yüksek faiz beklentileri ve haftalık repo faizinde de indirim bekleyenlerin hayal kırıklığına uğramasıyla lira değer kazanıyor an itibariyle. Kararlar öncesi 2.83 üzerinde olan USDTRY şu anda 2.81 seviyesini zorluyor. 2.80 desteği çok önemli ve düşüş bu seviyelere kadar devam edebilir eğer dolar üzerindeki genel baskı da devam ederse. Fakat 2.80 altına doğru sarkmaların kalıcı olup olamayacağı şüpheli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.