TCMB Kararları Doları Nasıl Etkiler? – 20.04.2016

Geçtiğimiz ay ki toplantıda faiz koridorunun üst bandı olan gecelik borç verme oranını %10.75’den %10.50’ye indiren TCMB’nin Nisan ayı PPK kararları bugün saat 14.00’de yayınlanıyor.

Murat Çetinkaya’nın başkanlığındaki ilk PPK toplantısında Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi bekleniyor. Gecelik borç verme faizinde indirim konusunda genel bir konsensüs olsa da ne kadar indirileceği konusunda beklentiler çeşitli; 25 ile 50 baz puan arası değişiyor. Konsensüs olmasa da haftalık repo faizinde de indirim bekleyenler var.

Yani koridorun üst bandına indirim sürpriz olmayacak fakat 50 baz puan üzeri bir indirim piyasaları şaşırtabilir. Haftalık repo faizine indirim de piyasaları şaşırtacaktır. Bu nedenle gecelik borç verme faizinde 50 baz puan üzeri bir indirim ile haftalık repo faizinde indirim lira üzerinde baskı yaratabilir. Dolayısıyla da USDTRY ve EURTRY gibi paritelerde yukarı yönlü hareketlenmeler görebiliriz.

Faiz kararları dışında karar metnindeki yorumlar ve değişiklikler de çok önemli tabi ki. İleriye dönük daha fazla faiz indirim sinyalleri yukarı yönlü hareketlenmeyi daha da hızlandırabilir.

Kararlar öncesinde USDTRY için bir kaç önemli seviyeden bahsedelim. 2.8250 ve 2.8130 önemli destek seviyeleri. Eğer beklenen faiz indirimleri gelmezse sırasıyla bu seviyeler test edilebilir. Diğer yandan 2.84 ilk önemli direnç. Sonrasında sırasıyla 2.85 ve 2.87 dirençleri denenebilir eğer faiz indirimleri beklenenden daha derin olursa.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.