Brent Petrol $60.00 Seviyesinde…

Brent petrol fiyatları bir yılı aşkın bir sürenin sonunda ilk defa $60.00 seviyesine ulaştı.  Bu fiyatlamada temel olarak iki dinamiğin bulunduğunu düşünüyoruz:

  1. OPEC+ üyelerinin ( özellikle Suudi Arabistan ve Rusya ) Şubat ve Mart ayılarında petrol üretiminde ekstra kesintiye gidebileceği taahhüdü…
  2. ABD’de 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin yasalaşacağına yönelik artan beklentiler…

Bu iki unsur arzda azalış ile birlikte özellikle talep artışının gelebileceğine ilişkin beklentileri güçlü bir şekilde desteklemekte. Bu sayede $60.00 seviyesinin üzerinin test edildiğini takip etmekteyiz.

Teknik olarak güçlü görünüm devam ediyor. $60.00 üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi durumunda yukarı yönde hareketlerin devam etme ihtimali kuvvetlenecektir. Bu sayede $62.00 seviyesi ile birlikte yükselen kanal üst bandı konumunda bulunan $63.50 direnci hedef konumunda bulunmaya devam edebilir.

$60.00 seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanamaması ise fiyatların kar satışı etkisinde bulunma ihtimalini kuvvetlendirecektir. Böyle bir durumda $58.00 – $57.40 bölgesine doğru gevşeme hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.